Son Buzul Erimeden Sürdürülebilir Bir Dünya

Konuşmacılar Prof. Dr. Levent Kurnaz ve Sürdürülebilirlik Danışmanı Gülin Yücel’in katılımıyla “Son Buzul Erimeden Sürdürülebilir Bir Dünya Arayışı” (In Search for a Sustainable World; Before the Last Glacier Melts) Propeller Kulübü aylık toplantı serisinin Mayıs teması. Toplantı moderasyonunu üstleniyorum. İki isim de sürdürülebilir bir dünya için aynı ilkelerle farklı mücadeleler veriyor. Her ikisiyle de yakın geçmişte gerçekleştirdiğim söyleşileri dikkatinize sunmak isterim;

http://www.yaprakozer.com/ay-sonunu-getiremeyene-oleceksin-denir-mi/

http://www.yaprakozer.com/acilen-surdurulebilir-vatandas/

 

Kurnaz, bir gün değil her gün iklim ve sürdürülebilirlik konularını konuşmak değil içselleştirmemiz gerektiğini gösteren bilimsel çalışmalarıyla dikkat çeken bir akademisyen. Neden bilmiyorum bu temaya uzak, duyarsız ve adeta film izler gibi yaklaşıyoruz. Yaz aylarında ormanlarımız yandığında ağıtlar yakıyor, bir sağanakta evlerimizi sular bastığında lanetler okuyor… bu ve sayamayacağım birçok konuda bir suçlu arıyor, buluyor gibi yapıyor bir sonraki krize kadar gönlümüz ferah biz rahat huzur doluyoruz. Konu artık bireysel, bölgesel ve milli bir sorun değil, temel varlık konusu, insanlık sorunu. Şikayetçi olduğumuz sistemsiz göç ve beraberindeki sorunları mumla arayacağımız “iklim göçleri” yaşamamız an meselesi.

 

Diğer konuşmacı Gülin Yücel ise profesyonel hayattaki başarılı çalışmalarını sürdürülebilirlik üzerine kurduğu danışmanlık faaliyetleriyle devam ediyor. Yoğunlaştığı alan kurumsal dünya. Tema an itibariyle kurumsal dünyanın değişik açılardan daha rahat sahip çıkabileceği sorun yumağı. Görünürde de böyle olmakla birlikte, iklim sorunları ile sürdürülebilirlik konuları, reklam, tanıtım, algı çabaların içinde yok olma tehlikesi yaşıyor.

 

Kurnaz ve Yücel’in buluşacağı bu panel bir tesadüf değil, “Yeni Gerçeğimiz; Sürdürülebilirlik” ortak kitap çalışmaları. Kurnaz ve Yücel’in paylaşımlarını dar zamanda yüksek verime dönüştürmek üzere yöneteceğim için mutluyum. Bu vesileyle sizleri sürdürülebilir yaşam için konuları bireysel-kurumsal ajandalarınıza, büyük harflerle “MÜCADELE” notuyla taşımaya davet ediyorum. Sevgilerimle.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir