Yaprak Özer Hakkında

Yaprak Özer

YAPRAK ÖZER

Gazeteci-Yazar

Kurucu-Yönetim Kurulu Başkanı:

İndeks İçerik İletişim Danışmanlık / İndeks Konuşmacı Ajansı / İçerik Fabrikası

 

 

  • İndeks İçerik İletişim: İş dünyasına /mecra bağımsız içerik üretimi ve iletişim danışmanlığı hizmeti sunuyor.
  • İndeks Konuşmacı Ajansı: Türkiye’nin en geniş yerli ve yabancı konuşmacı portföyüne sahip konuşmacı platformu.
  • İçerik Fabrikası: Türkiye’nin ilk elektronik içerik satış portalı, aynı zamanda ilk yazar-editör-fotoğrafçı platformu.

 

İlk-orta-lise eğitimini Türkiye, ABD ve İtalya’da tamamladı. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde iletişim üzerine aldı. Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi’nde yüksek lisans derecesi aldı. Aynı bölümde doktora çalışması yaptı.

 

Alfred Friently Press Fellowships’le ABD’de gazetecilik eğitimi aldı, The Tennessean ve USA Today gazetelerinde çalıştı. Japon ve İngiliz hükümetlerinin burslarıyla İletişim ve Uluslararası İlişkiler Programlarına katıldı.

 

Güneş ve Cumhuriyet gazetelerinde dış politika ve serbest muhabirlik yaptı. Hürriyet Dergi Grubu’nda Ekonomist ve Capital dergilerinin yöneticiliğinde bulundu. Aylık yönetim dergisi Kariyer Dünyası Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. Hürriyet Gazetesi Sektör Ekleri ile İnsan Kaynakları Gazetesi’nin Yayın Yönetmenliğini üstlendi. Hürriyet – Milliyet – Sabah gazetelerinde; Forbes, Platin,Vs., dergilerinde; “insankaynaklari.com”da köşe yazıları yazdı.

Yazılarına, Dünya Gazetesi’ndeki “Hayatın İçeriği” köşesinde ve www.yaprakozer.com’da devam ediyor.

 

TRT 2’de “Birebir Ekonomi” ve “Kariyer Dünyası”; CNN Türk’te “İş Görüşmesi” ile çeşitli eğitim programları; BloombergHT’de “Kariyer Rehberi” ve  “Başarı Hikayeleri” adlı programları hazırlayıp sundu.

 

Eğitim ve Danışmanlık; yerli yabancı kurum ve sivil toplum organizasyonlarının tepe yönetimine yönelik, kişiye özel kurgulanmış simülasyonlu iletişim çalışmaları düzenlemektedir. Uluslararası akredite medya ilişkileri eğitmenidir.

 

Ayrıca;

  • Dünya Ekonomik Forumu 2003 Global Leader for Tomorrow
  • TÜSİAD, 1993; Türkiye Avrupa Birliği İlişkileri Basın Ödülü i.
  • Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Bilgi e-MBA’da eğitim verdi.

 

Yayınlanmış kitap ve makaleleri:

“Liderlik, Yönetim; Türkiye; Ne İş Olsa Yaparım Abi”- “İnsan Kaynaklarında Yeni Açılımlar; Ne Yalan Ama” – “Globalleşme ve Yeni Ekonomi; En Büyük Benim” – “Türkiye Geleceğini Arıyor; Adı İnsan” -“The Turkish Public Opinion” in, “The Future of Security in Europe, A Comparative Analysis of European Public Opinion” Ed. Phillippe Manigart, Brussels, 1992