Manifestomu hazırladım, siz?

2020 şükür bitiyor, 2021’den endişeliyim. Ben bu kadarını tahmin edemedim. Her gün bir öncekini arattıkça, yapmadıklarıma – yapmadıklarıma – bilmediklerime daha fazla kafa yordum. Her yıl bir sürü söz veririm kendime, yerine getirmekte de fena değilim yani. Bu yıl söz verdim daha çok söz vereceğim. Moda tabiriyle Manifestomu hazırladım. Yazarken tuhaf geliyor, vasiyet gibi; yukarı tükürsen ölecek miyim, aşağı tükürsem yabancı hayranı mıyım… Kim ne derse desin, eyleme odaklanın…

 

Daha önce eyleme geçirdiğim her konuyu 2021’de bilinçle ve göstere göstere yapacağım. Kırmızı çizgim ezelden beri çocuk, kadın, hayvan, doğa hakları. Yer misin yemez misin artık aktivistim. Bilgisizliğe ve cahile kibarlık yok. Prim verene de geçit yok. Kimseyi olduğu gibi kabul etmiyorum etmeyeceğim, dünyanın ve insanlığın yararına olmayanlar kırmızı çizgimdir, nokta! Meslek edindirmeye, kızların okumasına, özellikle mühendislerin yetişmesine ve imalatın gelişmesine katkı sağlayacağım, sözde değil özde Ar-Ge’ye her yerde her şekilde yer bulacağım. Tabii ki, kendimce! Siz de yapın, “hepimizce” sonunda “milletçe” olacak. Bir de pozitif olmak. Düstur!

 

Azla yetineceğim, yeni bir şey almıyorum, dolapta dünya kadar eşya var. Olmayanları ve olup da kullanmadıklarımı ilgili ve ihtiyacı olana veriyorum. Azaldıkça çoğalıyorum evde hapisken özgürleşiyorum. 2020’de örseleye örseleye hal bırakmadığımız “65+” koşulsuz destekçinizim, bu sene 2020’de çalıştığımdan daha fazla çabalayacağım. Kompost gibi uygulamalar yapamıyorum, yalan yok! Ama artık çöp çıkarmak da yok. Az alıyorum, tüketiyorum, paylaşıyorum. Suyu boşa akıtmıyorum, ışıkları açık bırakmıyorum. Kendime daha da fazla bakacağım bu yıl. İlk kez fiziğimin sınırlarını hissetmeye başladım. Ne gam, sana inat yaş, enerjiğim ve böyle kalacağım. Ayrıca her yaşın farklı ve hatta daha bir “güzel” olduğunu keşfetmiş bulunuyorum. Vücudum çöp kutusu değil, kilo almayı hiç sevmiyorum ve daha fazlası… Üzgünüm, bana kısa yaz diyorlar, bitirmek zorundayım. Nacizane “Güzel Yaşa” konsepti ve platformunu hazırlayan ekibin başındayım. Bu mutfakta harika işler çıkıyor. Dilerseniz Güzel Yaşa’ya bir göz atın, fikirlerinizi editörlerle paylaşın, çoğalalım. Güzellikle kalın.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir