Çaya Çorbaya Aktivizm

Almanya’da ünlü ressam Monet’in, Grainstacks tablosu patates püresiyle, Londra’da Vincent van Gogh’un Ayçiçekleri tablosu domates çorbasıyla, Paris’te Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sı pastayla renklendi.

Yeni moda, ünlü tablolara saldırı düzenlemek olsa gerek. İklim aktivistleri bu yolu sık kullanmaya başladı. Bir iletişim metodu olabilir mi? Dikkat çekmekte başarılı olduklarını inkar edemeyiz. Tabii bıçak sırtında yürüyorlar, ünlü tablolara zarar vermeden saldırmak kolay değil.

“İnsanlar açlıktan ölüyor, soğuktan donuyor, iklim felaketi yaşanıyor siz tablolara domates çorbası veya patates püresi bulaşmasından mı korkuyorsunuz? Bizi ne zaman duyacaksınız?” diye sesleniyorlar…

Kim bu, sanatla iklim aktivizmi yapan grup? İngiltere merkezli Just Stop Oil grubu! Grup üyeleri her yerde, çat Glasgow, Floransa, pat Vatikan’da görülüyorlar. Şu ana kadar eylemlerinden zarar gören bir eser yok. Bu eylemlerin odak noktası tabloların çoktan ölmüş olan ünlü ressamları görse ne derdi acaba? Yıllar sonra neye tercüman olduklarını fark etseler memnun bile olabilirlerdi. Nihayetinde Van Gogh iklim normal olduğu için o güzelim ay çiçeklerini resmetmemiş miydi? Bugün aynı bölgede ayçiçekleri aynı renkte, aynı yoğunlukta, aynı lezzette açabiliyor mu bilmem ama dünyanın birçok bölgesinde ayçiçekleri güneşe yüzünü çeviremiyor. Neden? İklim felaketi, sefaleti ve cehaleti…

Just Stop Oil’in farklı ülkelerde kardeş kolları var; örneğin Almanya’da Last Generation. Grubun üyeleri yollara barikat kurup kendilerini Dresden, Berlin ve Frankfurt’ta sanat çerçevelerine yapıştırmışlardı. Dertleri iklim konuşmak ve konuşturmak. Dünya yok oluyor diye haykırmak:“Rüzgar enerjisi fosil yakıtlardan 9 kat ucuz, siz hala fosil yakıt derdinseniz…”

Last Generation ve Just Stop Oil‘in web siteleri dahil iletişim kanalları herkese açık. Hedefleri; iyi gelecek.

Yeni nesil aktivistler böyle işte; öldürmek yerine iletişimi kullanıyorlar. Henüz çay çorbayla hiçbir şeye zarar vermiş değiller. Umarım yaratıcı başka metotlar geliştirmeye devam ederler ben izlemekten memnunum.

 

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir