Yeni bilgi ve fikir için kısa yol

İş dünyası “yeni bilgiye ve fikre” hızla ulaşmak istiyor. Patronlar, İndeks Konuşmacı Ajansı aracılığıyla yönetim kurulu toplantılarına ekonomiden siyasete ünlü isimleri “konuşmacı” olarak davet ediyor ve bilgiyi birinci ağızdan alıyor.

Dünyada ve Türkiye’de gündem hızla değişiyor. Mülteci sorunu, ekolojik sistemin bozulması, finansal piyasalardaki dalgalanmalar, nükleer enerji… Listeyi uzatmak mümkün. Bu konular her gün dünyanın bir köşesinde farklı masalar etrafında konuşuluyor, tartışılıyor; seminerler, kongreler, konferanslar, çalışma grupları, şirketlerin yönetim kurulları vs. Hepsinin ortak amacı doğru kişilerle doğru bilgiye ulaşmak. Bu nedenle etkinliklerde konuşacak uzmanlar hayli önemli…

Bilgiyi üreten uzmanlarla bilgiye ulaşmaya çalışanları bir araya getiren ve köprü görevi gören İndeks Konuşmacı Ajansı, kongre, konferans, seminer, kurum içi eğitimler için konuşmacı hizmetini portföylerindeki 100’ü yerli olmak üzere toplam 400 konuşmacı ile veriyor.

2013 Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Amerikalı ekonomist Robert J. Shiller ve Lards Peter Hansen, New York Times yazarı efsane ekonomist Profesör Paul Krugman, Avrupa  Birliği uzmanı ve TÜSİAD Brüksel temsilcisi Bahadır Kaleağası, Simit Saray’ını yaratan ve dünyaya yayan Haluk Okutur, gazeteci Emin Çapa, sosyolog Nilüfer Narlı, Fütürist iş adamı Alphan Manas,  Patron ve işkadını Feyhan Yaşar, Mucit Zihni Sinir ve Yaratıcısı İrfan Sayar, ünlü şef Cem Mansur, ruhaniyet üzerine yaptığı konuşmalarla ruhunuzu sarsan Işık Menderes ve daha pek çok dikkat çeken isim… İndeks’in konuşmacı yelpazesi geniş; mizah ustasından biyoloğa, tarihçiden sanatçıya, iletişimciden fütüriste çok sayıda uzman, konuşuyor, konuşturuyor…

Konuşmacınız kim olacak?

Konuşmacıların anlattıkları kadar yarattığı etki de önemli. Sınırlı bir zaman diliminde doğru kitleye ulaşmak, doğru bilgiyi aktarmak gerekiyor. Şirketlerin bu nedenle kimi, neden konuşturmak istediklerini bilmesi önemli. Özer, şirketlerle doğru konuşmacıyı nasıl buluşturduklarını şöyle anlatıyor: “Genelde ‘bir konuşmacı istiyoruz’ diye geliniyor. Ancak bu konuşmacıdan ne beklendiği, hedef kitlenin kimler olduğu çok net tarif edilemiyor. Bizim işimiz bu safhada başlıyor. Kuruma aslında bir tür danışmanlık vererek başlıyoruz işe.  Temayı buluyoruz, konuşmacıları ya da birden fazla konuşmacı buluyoruz, panel yöneticisi buluyoruz, ‘master of ceremony’ ile paketliyoruz, gülmeye ihtiyaç varsa, workshop yapmaya gerek bulunuyorsa ayarlıyoruz. İçeriklerde hedef kitle ve kurumsal iletişim hedefleri üzerinden çalışma yaparak danışmanlık veriyoruz. Özetle işimiz sanıldığı gibi kolay değil.  Seç beğen al diyemiyoruz. Hangi kitleye hitap edilecek, ne zaman konuşulacak, hangi konu üzerinde konuşulması isteniyor… Tüm bu soruların yanıtları bizi doğru konuşmacıya götürüyor.” Doğru konuşmacı kadar kimin “konuşmacı” olabileceği de önemli.

Özer, “profesyonel konuşmacı” ile “ben de bir konuşma yapayım” diyen arasında bir fark olduğunu anlatıyor. Bilgi üreten, kitabı olan, dinleyici doyurabilen, doğru iletişim kurabilen konuşmacıların etkili olabildiğine de dikkat çekiyor. Yurtdışında konuşmacıların “konuşmacı” olmayı bir kariyer, meslek olarak gördüğünü vurgulayan Özer, “Konuşmacılar, konuşacakları konularda kitaplar, makaleler yazıyor”  diye konuşuyor.

Yönetim Kurullarında Yeni Gündem Maddesi:

“Konuşmacı”

Fuarlara, konferanslara konuşmacı bulduğu gibi çok küçük grupların da konuşmacı taleplerini karşılıyor İndeks Konuşmacı Ajansı… Spesifik konuların gündeme geldiği küçük toplantılar, özel oturumlar bunlar arasında. Ancak en dikkat çekici olan yönetim kurullarına konuşmacı davet edilmesi… Patronların yönetim kurullarından farklı seslere ihtiyaç duyduğunu anlatan Özer: “Bunun için ajansımızdan konuşmacı talep ediyorlar. Türkiye’nin ve dünyanın sürekli değişen ekonomi, dış politika ve siyaseti bu ihtiyacı doğuruyor. Patronlar farklı bir sesi, yorumu duymak istiyor”  diye konuşuyor. Özer, “Konusunda uzman, spesifik bilgiye sahip konuşmacılar hem bizim içi hem de şirketler için çok önemli” değerlendirmesini yapıyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir