Yatırımcı internette, yatırımcı ilişkileri nerede?

Yeni bir dönemin kapılarını araladık. Tüketici internette karar veriyor, yatırımcı internette işlem yapıyor. Hazırlanan raporlar, sunulan grafikler, açıklanan finansal tablolar internet üzerinden yatırımcının hizmetine sunuluyor. Yatırımcı İlişkileri’nin bu değişime katılması ise kaçınılmaz.

Çok hareketliyiz, çok konuşuyoruz, sürekli bir etkileşim halindeyiz. Her yönden kabına sığamayan bir ülkeyiz! Kimi zaman kavga ederek, kimi zaman şarkı söyleyerek… Severek, söverek, okşayarak, yazarak, çizerek, video çekerek, telefonla konuşarak iletişim kuran bir halkız. Bu hareketin bereketini sorgulayacak olursak… Bir iletişimci gözüyle iletişimin yaygın, çoğunlukla sistem ve stratejiden uzak, içeriğin ise bilgi ve kaliteden yoksun olduğunu gözlemliyorum. Ve daha iyi kullanılması halinde verimi, katma değeri, sevgiyi, barışı ve refahı artıracağına inanıyorum. İletişim kurmak skor yapmaktan çıkıp, içeriğe kilitlenince zenginlik getiriyor.

Şöyle bir  cümle kursam yadırgar mısınız: “Teknolojik yeniliklere çok hızlı ayak uyduran Türkiye, internet ve sosyal medyaya hızlı geçiş yaptı.” Hiç sanmam, her halde sözümü kesip devam edersiniz: “…Dünyada en çok internet kullanan 10. Ülkeyiz. Türkiye’de 12.4 milyon kişi aktif olarak internet üzerinden bankacılık işlemi yapıyor. Hisse senedi işlemlerinin yüzde 25’i, VOB işlemlerinin ise yüzde 40’ı internet üzerinden gerçekleşiyor…”

İletişimi görece iyi kullanan, bununla birlikte yolun başında olan yatırımcı ilişkileri konuya sınırlı, bölgesel bakma eğiliminde… Ne demek istiyorum:

Konu yatırımcıya ve yatırımcı ilişkilerine geldiğinde iletişim her alanda olduğu kadar önemli şüphesiz. Yatırımcı bilgi ve içeriğe hızla ulaşmak istiyor. Bunun için içeriğin, yatırımcının anlayacağı dilde sunulması gerekiyor. Doğru içerik üretimi için yatırım uzmanları ile içerik uzmanlarının işbirliği gerekiyor. Dil kullanımı, dijital trendler, grafik ve etkili fotoğraf seçimi ile etkili raporlama işin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Diğer bölümünde mecra kullanımı, hedef kitle, frekans güncel-konjonktürel-dönemsel bilgi akışı ve yorum devreye giriyor.

Yatırımcı ilişkileri sektörü, görece yeni bir alan, görev yapanların deneyimleri ister istemez kısıtlı. Yalnızca profesyonel ekibin iletişim eksikliğinden söz etmek haksızlık olur, bu alanda çalışan iletişimcilerin uzman yeterliliği de sınırlı. Top yekûn bir öğrenme süreci yaşandığını ifade edebiliriz. Her şeye karşın, içeride ve/veya kurum dışında, yatırımcıya hızla ve proakktif olarak ulaşabilecek, doğru içeriği, hızlı ve etkili bir şekilde sunabilecek profesyonel iletişim ekibiyle çalışmak kaçınılmaz.

Ne oluyor diye kısa bir ufuk turuna davet ediyorum… Yatırımcıların internet kullanımı arttı. İnternet abone sayısı 33 milyona yaklaştı. Akıllı telefondan internet kullanımında gelişmekte olan ülkeler arasında yüzde 91 kullanım oranı ile Türkiye lider. Facebook kullanıcısı 31 milyonu, Twitter kullanıcı sayısı  9 milyonu aştı.

Satın alma kararları önemli ölçüde sosyal medya üzerinden yapılıyor. Go-Gulf.com tarafından 2013 yılının nisan ayında yapılan bir araştırma bunu doğrulayan güçlü veriler sunuyor.

Online kullanıcıların yüzde 60’ı markaların sosyal medya adreslerini takip ediyor ve buradan geri bildirimde bulunuyor. İnternet kullanıcılarının yüzde 74’ü bir satın alma kararı vermeden sosyal ağlarda arama yapıyor. Bu kullanıcıların yüzde 71’i satın alma kararını sosyal medyadaki tavsiyelere göre veriyor. İnternet kullanıcılarının yüzde 78’i satın alma kararlarını şirketlerin sosyal medya paylaşımlarına göre veriyor.

Türkiye’de sosyal medya kullanımı

Mecra                                    Kullanıcı sayıları

İnternet kullanıcı sayısı          32,7 milyon (Sabit+Mobil)

Facebook kullanıcı sayısı       31,2 milyon

Twitter                                               9,6 milyon

Instagram                               3 milyon

Dijital dönüşüm, iletişim biçimini tümden değiştirirken Türkiye genç nüfusu ve teknolojik yeniliklere yatkınlığı ile bu sürece hızlı bir şekilde adapte oldu. Bu gelişim iş ve finans dünyasına da anında yansıdı. İnternet bankacılığı kullanıcı sayısı 30 milyonu aşarken son 1 yılda en az bir kez internet girişi yapan kullanıcıların sayısı da 18 milyona ulaştı. Aktif kullanıcı olarak tabir edilebilecek kişilerin sayısı ise 12.4 milyonu aştı.

İnternet Bankacılığı kullanan kişi sayısı

Toplam müşteri sayısı (bin kişi) Aralık 2013
Aktif (A) (son 3 ayda 1 kez login olmuş) 12.436
Kayıtlı (B)  (en az 1 kez login olmuş) 30.425
Kayıtlı (C) (son 1 yılda en az 1 kez login olmuş) 18.041

Kaynak: Bankalar Birliği

Comscore verilerine göre, finans ve iş dünyası ağırlıklı web sitelerinin aylık tekil ziyaretçi sayısı 10 milyonu aştı. Bu gelişmelere paralel olarak internet bankacılığı yoluyla yapılan yatırımların sayısı ve hacminde de önemli bir artış kaydedildi. Bankalar Birliği tarafında açıklanan İnternet ve Mobil Bankacılık İstatistikleri’ne göre 2013 yılı Aralık ayı itibariyle 10.2 milyon adet işlem yapılırken, toplam hacim de 102 milyar TL’ye yaklaştı. Yapılan işlemlerin yüzde 70’i Yatırım Fonları, Vadeli Hesaplar ve Döviz gibi yatırım araçlarında gerçekleşirken internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilen hisse senedi işlemlerinin hacmi de yüzde 18 pay ile 18.7 milyar TL.

 

Yatırım Araçları

İşlem Adedi

İşlem Hacmi

(Bin)

(Milyon TL)

Yatırım Fonları

2.125

22.641

Döviz İşlemleri

2.148

22.102

Vadeli hesaplar

757

26.146

Gerçekleşen hisse

3.605

18.719

Hisse senedi işlemleri
Repo İşlemleri

91

3.648

Tahvil ve bono işl.

57

813

Altın

573

2.423

VOB

914

5.237

Toplam

10.269

101.730

 

Kaynak: Bankalar Birliği

Aracı Kuruluşlar Birliği’nin (TSPAKB) 2013 yılında yayınlanan Türkiye Sermaye Piyasası Raporu’na göre; önceki yıl hisse senedi işlemlerinin yüzde 25’i, VOB işlemlerinin ise yüzde 40’ı internet üzerinden gerçekleştirildi. Hisse senedi işlemlerini internet üzerinden gerçekleştiren yatırımcı sayısı 345 bine ulaşırken aracı kurumların tüm satış kanalları içerisinde internet yüzde 25 ile en çok kullanılan kanal oldu. İnternete ilginin boyutunu ölçmek için teknolojiye daha yatkın ürünlere bakmakta da yarar var. 2010 yılında işlem görmeye başlayan varantların yüzde 27’si internet üzerinden gerçekleşirken yatırımcı sayısı da kısa sürede 10 bini aşarak internette işlem yapan VOB yatırımcı sayısının üzerine çıktı.

Aracı Kurumların Hisse Senedi Satış Kanalları

Satış Kanalları          2011                2012

İnternet                       % 24.9            %25.0

Yurtiçi Satış               %  22.1           %21.3

Acenteler                    %16.9             %16.3

Yurtdışı Satış             %15.4             %17.1

Şubeler                       %12.5             %10.9

Diğer                             % 8,2           %9,4

 

Yatırımcı İlişkilerinin Sosyal Medya Kullanımı

Untitled-1

Kaynak: Q4 Whitepaper by Sheryl Joyce/ www.q4blog.com

Yapılan araştırmalar sosyal medya kullanımının her geçen gün arttığını gösteriyor. Linkedln şirketler tarafından yatırımcılara yönelik en çok paylaşımın yapıldığı mecra olurken onu Twitter ve SlideShare takip ediyor.

Sosyal medyada yatırımcılara yönelik paylaşımlar

Mecra                                                            Kullanımı Oranı

Linkedln (Kurumsal)                                     %94

Sosyal Medya linki (Kurumsal sitede)          %82

Twitter                                                           %72

Hisse Twitleri                                                 %66

SlideShare                                                     %52

Google+                                                         %50

Facebook                                                       %45

Youtube                                                         %42

Blog                                                               %32

Mobil Yatırımcı İlişkileri sitesi                      %10

Pinterest                                                         %11

Kaynak: Q4 Whitepaper by Sheryl Joyce/ www.q4blog.com

 

Paylaş