Uzayın Sahibi Kim? Para Aklamak Ne Kadar Eski?

Web Summit – Web Zirvesi, Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenen bir teknoloji şovu.  Fortune 500 firmalarından bazıları, devlet kurumları, Silikon Vadisi’nden Google, Amazon, Cisco Systems ve Microsoft gibi teknoloji şirketleri organizasyon ortakları. Etkileşimi güçlü.

Web Summit, 2009’da küçük bir girişim olarak hayata geçmiş. Paddy Cosgrave, David Kelly ve Daire Hickey İrlanda – Dublin’de Web Summit’i kurmuşlar. Organizasyon 2016’da da kalıcı olarak Lizbon’a taşınmış.

Web Summit, agresif pazarlama yöntemleri kullanıyor. Hayli başarılı. Bu yıl Lizbon’a 80 binden fazla ziyaretçi giriş yaptı. Ben de onlardan biriyim. Kentin her yeri kıpır kıpır teknoloji girişimcileriyle dolu.

Lizbon dışında Toronto, Hong Kong, Dublin ve Bangalore’da etkinlikler de yapıyorlar. Konferans internet ve gelişen teknolojiler üzerine odaklanıyor, bu omurganın altında finans, güvenlik, toplumsal sosyal başlıklar ve iletişim dikkat çekiyor. Aralarında çok çok tanınmış şahsiyetler de var; sayıları çok çok kabarık olan “no name” girişimciler de. Bu yıl daha önceki yıllara göre  Türkiye’den daha fazla katılımcı dikkatimi çekse de diğer ülkelere kıyasla mütevazı.

Web Summit’te bugüne kadar Stephen Hawking, Elon Musk, Al Gore, Bono, BM Genel Sekreteri António Guterres gibi kutu dışı konuşmacılar da oldu… Büyük skandallarla ya da buluşlarla adı anılanlardan sporcu, politikacı, sinema yıldızına kadar aklınıza kim gelirse sahne alıyor. Hepsinin odak noktası gelecek.

Bu yıl dikkat çeken isimler; dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance CEO’su Changpeng Zhao, Ukrayna Devlet Başkanı’nın eşi Olena Zelenska, Ürdün Kraliçesi Rania Al Abdullah, Amerikalı dilbilimci, filozof, tarihçi ve politik aktivist Noam Chomsky, TED’in Başkanı Chris Anderson var.

Ajandama not aldığım konular gelen ünlülerden daha baskın, daha ilginç. Örneğin; Para Aklamanın Tarihçesi, Demansı Çözebilecek Yapay Zeka, Yapay Zeka Yalan mı?, Malzemeyi Değiştir Dünya Değişir, Akıcı Moda, Lider İhtiyaç Listesi, Geleceğin Demokrasisi, Coğrafyanın Gücü, Uzayın Sahibi Milyarderler mi? gibi… Esintileri size aktarmak için sabırsızlanıyorum.

Paylaş