Ufak Tefek Cinayetler, Küçük Beyaz Yalanlar

Beyaz Saray (eski) İletişim Direktörü Hope Hicks FBI’a “Arada bir küçük beyaz yalanlar söyledim” diye  itirafta bulundu. Seçim sürecinde Rusya bağlantısı soruşturmasında verdiği ifadeden alıntı. Sanırım yalan söylemeyen yok…  Beyaz Saray’dan ilk kovulanlardan biri olan FBI eski Direktörü James Comey, anılarını kitaplaştırdı. Comey, Başkan’ın seri yalancı olduğunu iddia ediyor. Ve daha pek çok şey!

Skandallar birbiri ardına geliyor, her gün herkes Başkan’ı ve onun olduğu konuları konuşuyor. Dizi çekmeye veya büyük prodüksiyonlu filmler yapmaya ne gerek var, her gün ufak tefek bir dizi…  Trump siyasetçi olarak ilginç biri ama iletişimci olarak daha da ilginç. Amerika Birleşik Devletleri’ni ve dahi dünyayı “Çaylak” isimli TV programını sunar gibi yönetiyor. Beyaz Saray iletişim konusunda sınır tanımıyor. Bu haliyle Başkan belki de gelmiş geçmiş en iyi iletişimci. 7/24 hayatımızda.

Başkan’ın en renkli yönü, tweet’leri ve adamlarıyla ilişkisi. Tweetlerinde mealen sizi yok edeceğim diyor, yanındakilerin hepsini teker teker kovuyor. Birkaç istisna var, biri de 29 yaşındaki Beyaz Saray İletişim Direktörü Hicks. İlginçtir aslında hiçbir iletişim deneyimi, hatta kurumsal deneyimi dahi yok. Eski manken. Tahmin edeceğiniz gibi güzel bir kadın. Başkan’ın kızı Ivanka Trump’ın arkadaşı, ilk ve tek geçmiş deneyimi Ivanka Trump’ın moda şirketi. Sonrası malum; Beyaz Saray. ABD her türlü hayalin gerçek olabileceği sürreal Hollywood seti diyeceğim de, açıkça reel!

Başkan, Hicks’i seçim kampanyasında kızından çalmış. Hicks, Başkan’ın çok güvendiği ve sözünü dinlediği ender kişilerden biri. Rivayet o ki,  Başkan’ın meşhur tweet’lerini filtreleyebilecek, durduracak, yumuşatıp değiştirecek kadar güçlü. Geçen hafta boyunca “…saldırıyorum, saldırabilirim, gününü göreceksin…” dozundaki Suriye tweet’leri Hicks’in boşluğu mudur, bilinmez.

Hicks istifa etti. Gücü elinin tersiyle itmesini anlayabilene aşk olsun. FBI soruşturması diyen var, Washington’u hiç sevmedi diyen var, bir de Beyaz Saray’dan “me too” lekesi olan biriyle gönül ilişkisi var… Ve Başkan, belki de ilk kez birinin ardından üzüntüsünü ifade etti, iletişim direktörünü çok arayacağını söyledi, ama gönül koymadığını açıkladı.

Beyaz Saray’da iki grup çalışan olduğunu görüyoruz. Biri CV’leri çok çok etkileyici isimler. Muhtemelen beyin avcıları tarafından özenle seçiliyorlar, bunlar dünyaya mal olacak şekilde hızlıca kovuluyorlar. Diğeri, aile ile ilişkileri kuvvetli olanlar. Onlar da ayrılıyor. Anlamak zor. Bildiğimiz iletişimin kodları “ufak tefek” derken siyahla beyaz kadar bariz kökünden değişiyor.

Fotoğraf: Leah Millis/Reuters

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir