Son çare harakiri

Ekonomi indeks’inde bugün…

Son çare harakiri

AB İngilizleri dışlar mı?

Amerika’da para bitti

 

tıklayınız

tıklayınız

Son çare harakiri

Japon elektronik devleri zarar üstüne zarar açıklıyor.

Yanlış giden şeyler, kaçırılan fırsatlar…  Bir zamanlar örnek gösterilen Japon elektronik devleri açıkladıkları büyük zararlarla iflasın eşiğine geldiler. Sharp’ın 5.6 milyara ulaşması tahmin edilen yıllık zararı bardağı taşıran son damla oldu. Aynı gün güneş enerjisi, pil ve cep telefonu işinden 9.6 milyar dolar kayba uğradığını açıklayan Panasonic’in hisleri de borsada beşte birine düştü. Durumu biraz daha iyi görünen ve üçüncü çeyrekte 194 milyon zarar açıklayan Sony ise birçok üründe satışların düştüğünü duyurdu.  Operasyonel nakit akışları negatif olan devlerin borçları da ciddi seviyeye ulaştı.

AB İngilizleri dışlar mı?

AB bütçesini vetoya hazırlanan İngilizler dışlanma tehlikesi ile karşı karşıya.

İngiltere, Avrupalı liderlerin uyarılarına rağmen bütçede kesintiye gidilmesi konusunda ısrar ediyor. İngiltere’de iktidar partisi, ay sonunda görüşülecek AB bütçesini veto edeceğini dile getirse de bunu yeterli görmeyen muhalefet Başbakan David Cameron’ın daha sert bir tutum takınmasını istiyor. İktidardaki Muhafazakar Parti’den 53 milletvekilinin İşçi Partisi’nin Avrupa Birliği bütçesinde kesinti yapılması yönündeki önerisine destek vermesi, İngiltere Avrupa Birliği’ne veda mı ediyor sorusunu akıllara getirdi.

Amerika’da para bitti

Kasırga sonrası ATM’lerden para çekemeyen Amerikalar nakit bulamıyor

Sandy kasırgası Amerika’daki bankaları da vurdu. Nakde ihtiyacı olan insanlar, zaten bir kısmı zarar görmüş olan ATM’lerde para bulamıyor. Elektrik kesintileri sürdüğü için bankacılar nakit ödemeleri yapamıyor. Diğer taraftan bazı bölgelerde insanların kasırga korkusu ile normalden daha fazla para çekmesi bankalardaki nakit dengesini bozdu. Bazı banka yetkilileri normal bir günde ATM makinesi önünde en fazla dört kişi olduğunu, kasırga döneminde kuyruğun caddeler boyunca uzadığını dile getirdiler.

 

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir