ŞirketinizdenNefretEdiyorum.Com

Çiğneyip attığımız bir sakız 2 yıl sonra doğada kaybolabiliyor. Cam şişeler 400 yılda doğaya karışıyor. Plastik 5 bin yıl bizimle. Daha kötüsü de var! Biliyor musunuz internette hiç bir şey kaybolmuyor. Plastikten bile beter!

Markanızla ilgili bir bilginin ne kadar yaşadığını düşündünüz mü hiç? Silinmediği sürece sonsuza kadar kalıyor.

Bu durumda sosyal mecra cennet mi cehennem mi? Teknoloji iyi mi kötü mü? Teknoloji guzel, haberleşmek güzel, hızlı olmak çok güzel  ama her güzelliğin bir faturası var.  İnternet ve beraberindeki teknolojinin bize sunduğu konforun faturası da zaman zaman çok ağır oluyor.

Kurum kuruluşlar  hakkında eleştirilerin toplandığı web siteleri internet literatüründe  “sucks sites” olarak adlandırıyor. Starbucked, Aolsucks gibi siteler bunların en popülerleri arasında yer alıyorlar. Internet ve sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte şirketler “ŞirketinizdenNefretEdiyorum.Com” sorunuyla karşı karşıya.

Alan adı stratejik danışmanlık firması FairWinds Partners’ın, 20 bin alan adı üzerinde yaptığı araştırmasına göre, marka adından sonra “sinks.com” ile biten 2 bin alan adı bulunuyor. Araştırmada yer alan şirketlerin yüzde 35’I, korkularından  kendi markalarından sonra “sucks.com” ile biten alan adlarını satın almışlar.

Şirketinizin isminin arkasına yapışan komik ya da argo bir ifadeyi satın aldınız, artık rahat mısınız? Tabii ki değil. Mücadeleniz yeni başlıyor. Facebook, Twitter, Youtube, Myspace gibi sosyal medya platformlarının kullanıcı sayısındaki artışa parallel olarak markalar hakkında dönen diyaloglar kontrolsüz artıyor.

CompanyNameSucks.Com

İlginç bir de site var: CompanyNameSucks.Com. Bu site ziyaretçilere şirketler ya da çalışanları ile ilgili 140 karakter uzunluğunda şikayet ya da değerlendirme yazma şansı veriyor. Kayıt olmanıza, isim ya da e-mail vermenize gerek yok. Siteye şirketler de üye olabiliyor. kendileri hakkında yazılan şikayetlere yanıt yazabiliyorlar. CompanyNameSucks.Com benzerlerini farklı ülkelerde de görmek mümkün. Türkiye’de en popüler şikayet sitesi SikayetVar. Site üzerinde farklı kategorilerde on binlerce şikayet barındırıyor.

Doğru Diyalog Yönetimi Önem Kazanıyor

Teknoloji bize yeni bir ölçüm tekniği hediye etti. Sanki yaptığımız ölçümler azmış gibi… Başarısını ya da kamuouyu nezdindeki imajını ölçmek isteyen her kurum ya da kişi arama motorlarında; şirket adı + nefret ediyorum, berbat, çok kötü (company name + sucks) gibi ifadelerle arama yapıp ne kadar sonuç çıktığına bakabiliyor. Diyelim sonuçlar kötü, kurum hakkında yazılan olumsuz diyalogları nasıl değiştireceksiniz:

  1. İzleyin: Takiplerinizi internet siteleri, bloglar ve sosyal medya platformları olarak bölün.
  2. Katılın: Şikayetleri dinleyin, cevap verin, kaygılarını giderin.
  3. İlgilenin: Müşterilerinizin diyalogu devam ettirmelerini daha fazla geri bildirim vermelerini sağlayın.
  4. Birlikte Yaratın: Kötü izlenimi tek başınıza değiştiremezsiniz. Müşterilerinizi sürece dahil etmeli, onlarla birlikte hareket etmeli, onları dinleyerek söyledikleri üzerine harekete geçmelisiniz.

Kaynaklar:

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir