Sevdiğim “N”ler

Ne, Nasıl, Neden, Niçin… Listeyi böyle uzatabilirim. Neden seviyorum? Çünkü, içerik barındırıyorlar. Sevdiğim “N”lerden biri olan “nasıl”ı kaptılar. Kapan ilginç  bir fikir önderi, aynı zamanda İndeks-Leigh Bureau Kouşmacı Ajansı’nda konuşmacı. İncelemenizi hararetle öneriyorum. Nasıl’lar sizde de güzel “N”ler yaratacaktır.

İndeks Konuşmacı Ajansı üyeleri fark yaratan konularda fark yaratan içerikler ile dünyanın dikkatini çekmeye devam ediyor. Bu özel isimlerden biri de Steven Johnson.

İndeks’in Türkiye’de temsilciliğini yaptığı Leigh Bureau konuşmacılarından Johnson, “parlak fikirler”in izini süren, bugün hayatımızı değiştiren pek çok inovatif keşfin kaynağını sorgulayıp bunların sosyolojik yansımalarını okuyan ve aktaran çok özel bir konuşmacı. ABD çok satanlar listesinde ilk üçe girmeyi başaran Parlak Fikirler Nasıl Doğar? (Where Good Ideas Come Here?) kitabının yazarı şimdi de BBC’nin desteklediği ve ABD’nin bağımsız televizyon kanalı PBS (Public Broadcasting Service) için çekilecek  “HOW WE GOT TO NOW with Steven Johnson” programını sonbaharda hayata geçirmek için hazırlanıyor.

“Bugüne nasıl geldik” şeklinde çevirebileceğimiz “How we got to now” adlı proje altı bölümlük bir televizyon programı olacak. Sonbaharda galası yapılacak yapımda ABD’nin popüler bilim yazarı ve medya kuramcısı Johnson, büyük fikirlerin bugüne olan etkisini ve mirasını gözler önüne serecek. Fikirlerin neden ve nasıl ortaya konduğu ve bazen nasıl hesapta olmayan buluşların ortaya çıktığı, bunların toplumlara etkisi, dikkat çekici örneklerle aktarılacak.

Johnson her bölümde bir “nasıl”ı yanıtlayacak. “Bir şeyleri nasıl soğuturuz” veya “ışığı nasıl bulduk” gibi temel soruların yanıtları, bizi bugüne, bugünün yeni keşiflerinin “nasıl” gerçekleştiğine getirecek.

İndeks Konuşmacı Ajansı’nın Türkiye’de temsilciliğini yaptığı Leigh Bureau konuşmacılarından Steven Johnson, altı bölümlük programda “soğutma, temizlememe, ışık, ses, zaman, görünüm” olmak üzere altı temel konuya değinecek. Dünyaya dağıtımını da BBC’nin üstleneceği programın ayrıca 2014’ün sonbaharında aynı adlı bir kitabı da yayınlanacak.

Johnson’ın Türkçe’ye de çevrilen bir “best seller”ı bulunuyor

Aynı zamanda bir web girişimcisi olan Steven Johnson’ın ABD’de en çok satanlar listesine giren kitabı Parlak Fikirler Nasıl Doğar (Where Good Ideas Come Here?), inovasyonların nasıl ortaya çıktığı ve hangi ortamlarda yeşerdiği üzerine. Johnson bu etkileyici kitabında, inovasyonu teşvik eden verimli ortamların sahip olduğu ortak özellikleri tarihi bir bakış açısıyla ve sanat, bilim, teknoloji gibi farklı yaratıcılık alanlarını da kapsayacak şekilde inceliyor. Yazarın argümanı; bu ortamların ortak özelliklerini ne kadar iyi anlar ve içimize sindirirsek, kendi çalışma alışkanlıklarımızda, hobilerimizde ve iş ortamımızda da onları o kadar etkin kullanır ve inovasyon konusunda içimizde zaten var olan yetenekleri o ölçüde başarıyla ortaya çıkartabiliriz şeklinde. Johnson’ın diğer kitapları ise “Everything Bad is Good for You,” “The Ghost Map,” “The Invention of Air” ve Future Perfect.”.

Steven Johnson hala Wired dergisine editör olarak katkıda bulunuyor, The New York Times’ta, Wall Street Journal’da, The Nation’da ve pek çok dergide yazıyor.

Paylaş