Eski köye yeni adet: “Siz Kimsiniz?” söyleşisi

Kendi kendimle söyleşi yaptım. Gazeteci olmak ile sosyal mecra iletişimini birleştirdim. Sizin sorduğunuz ve soramadıklarınızı kendime sordum. Kendimi sıkıştırdım. Sen misin başkalarına Medya İlişkileri Eğitimi veren, onlara röportaj simülasyonu yapan… hodri meydan! Bunun adı “siz kimsiniz? söyleşisi!

icerikfabrikasi.com nedir, nasıl bir işbirliği ile kuruldu?
İçerik Fabrikası, bir İndeks İçerik İletişim Danışmanlık girişimidir. İçerik Fabrikası’nın arkasında,  İndeks İçerik İletişimİndeks Konuşmacı Ajansı, İndeks Medya İlişkileri Eğitimi bulunmaktadır.

İndeks, içerik üretimi ve yönetimi firmasıdır. Birbiriyle entegre, dergi, bülten, gazete, faaliyet raporu, kitap-katalog, web sitesi portal içerikleri gibi kurumsal iletişim araçları üreten bir iletişim kurumu olan İndeks, aynı zamanda içerik danışmanlığı sunar.

İndeks Konuşmacı Ajansı ve medya ilişkileri yapılanması mı?
İndeks, yaklaşık 10 yıl önce Türkiye’nin en geniş kapsamlı konuşmacı yapılanması İndeks Konuşmacı Ajansı’nı kurdu. Dünyanın en eski konuşmacı ajansı olan ABD’li Leigh Bureau’yla ortaklık yaptı, Leigh Bureau’yu Türkiye’de temsil etmeye başladı. Portföyünde yerli ve yabancı olmak üzere yaklaşık 500 konuşmacı bulunuyor.

İndeks, İndeks Medya İlişkileri Eğitimi yapılanması oluşturdu. Türkiye’nin önde gelen gazetecileri ile yabancı iletişimcilerden oluşan uluslararası akredite sistemli medya ilişkileri ağını oluşturdu.

Tam olarak kimler kullanacak icerikfabrikasi.com’u

İçerik Fabrikası, anında binlerce özgün içeriğe erişim sağlıyor. Kurumların, blog, intranet, kurumsal web siteleri, kurumsal yayınları ve benzerleri için münferit ya da sistematik ve düzenli içerik sağlıyor.

İçeriği hedef odaklı üretmek ve doğru kanallardan akışını sağlamak zaman, emek, iş ortaklığı, strateji gerektiriyor. Bunun için kurumlar profesyonel içerik sağlayıcılardan destek alma yoluna gidiyor. Beklentiyi karşılamak, özgün içeriğe hızla ulaşmak için içerik bankası oluşturduk diyerek özetleyelim.

Diğer taraftan Fabrika aynı zamanda  kurumların özgün içerik ve çözüm arayışı için yazar-editör-fotoğrafçı portfolio hizmeti sunuyor. Fabrika içeriklerinden farklı, özel sipariş verip konusunu, yazarını seçmek isteyenler “terzi usulü” içeriğe, ulaşabiliyor.

İyi güzel ama, böyle bir platform oluşturma fikri nasıl bir iç görüyle ortaya çıktı?
Aktif gazetecilik, dergicilik ve televizyonculuk kimliğimizi evrensel iletişim ile teknolojik değişimle yorumladık. İletişim, küresel anlamda yapılanıyor, değişiyor. Uzun zamandır gözlemlediğimiz ve yaşadığımız değişimi Türkiye özelinde gelecek kurgusuyla yorumladık.

Farkınız ne?
İletişim sektörü uzmanlık alanlarına ayrılıyor. Biz, Türkiye’de, hatta dünyada da  öncü olduğumuz bir adım attık. Özgün içeriği herkese açtık, ulaşımı kolaylaştırdık ve bunu hızla paylaşılabilir kıldık. En önemlisi kolaylıkla satın alınabilir bir hale getirdik. Vizyonumuz kopyalanan kalitesiz içerikten kurtulmak, özgün yasal uygun fiyatlı anında kullanılabilir kaliteli içerik konseptini yaygınlaştırmak.

Bir fikir birden çıkmaz, İçerik Fabrikası fikri ne kadar zamanda doğdu?
İçerik Fabrikası fikri uzun zamandır gündemimizdeydi. Düşünce-danışma-kurgulama süreci uzun sürdü.  Çalışmalara 2 yıl önce fiilen başladık. İçerik Fabrikası’nda şu anda gördükleriniz, çalışmanın ilk fazı. Gelecek günlerde farklı çalışmalarla da karşınıza çıkacağız.

“Content is the King!” diyorlar, palavra mı?
Teknolojide gidilecek yolları tükettikçe farkı içerikle oluşturacağımızı gördük! Diğer yandan,  içerik üretimi iletişimin en pahalı unsuru, çünkü insan emeğine dayalı. Bu nedenle Türkiye’de neredeyse tüm medya ve iletişim kurumları sorun yaşıyor.

İçerikfabrikasi.com  PR’cıların işine yarar mı?
İçerik Fabrikası partnerlerinin başında PR’cılar geliyor. Sosyal mecra ajansları, reklam ajansları, elektronik satış siteleri, içeriğe ihtiyacı olan herkesin referans noktası İçerik Fabrikası. PR ajanslarının müşterilerine daha hızlı, daha kaliteli hizmet vermelerini sağlıyor. PR’cıların insan kaynakları açısından ve içerik üretimi açısından zorlandığını, zaman zaman çaresiz kaldığını biliyoruz. İçerik Fabrikası sayesinde kaynağından içerik alarak müşterileri için yapılandırabilecekler.

İçerikfabrikasi.com’daki içerikleri teknik olarak tarif edebilir misiniz?
Bu platform “özgün exclusive”,  “özgün çoklu içerik” kullanımı sağlıyor. Fotoğraf ajansları nasıl görsel çözüm yaratıyorsa, biz de içerik çözümü yaratıyoruz.

Siteden ve getirdiği yeniliklerden bahsedebilir misiniz?
Site Türkiye’nin ilk içerik satış platformu. Yüzlerce kategori ve konuda binlerce içerik bulunuyor. Bu içeriklerin hepsi yayına hazır şekilde, yani başlığı spotu, kurgusu, ara başlığı tamamlanmış içerikler. İçerikler belirli aralıklarla ve otomatik olarak güncelleniyor ve yenileniyor. İçeriklerin en önemli özelliği özgün olmaları. İçerik Fabrikası çok önemli iki alt yapısı var. Bunlardan biri teknoloji diğeri hukuksal alt yapı… Fikir ve sanat eserleri kanuna göre detaylandırılan çalışmalar, bir satış platformu olarak güvenli ve kolay hizmet vermesi için teknolojik olarak kurgulandı.

Sitede kimler yazıyor, hangi ünlü isimleri siteye dahil edeceksiniz?
Hem gazetecilerin hem yazarların kendilerini ifade edebilecekleri hem de emeklerini değerlendirebilecekleri bir platform.  Bu platformda yer almakta olan hepsi önemli uzmanlar, kimisi ünlü isimler bulunuyor. Emin Çapa, Defne Sarısoy, James Dorsey, Andrew Finkel, Metin Salt, Saffet Emre Tonguc, Prof. Murat Yülek, Prof. Sebnem Kalemli Özcan, Ömer Kokal, yasemin Sungur, Gülsen Çeliker’i göreceksiniz. Hepsi bir uzmanlık alanını yani “içerik”  temsil ediyor. Görüşmelerimizi sürdürdüğümüz yazarlar bulunuyor. Editör ordusunu görmüyorsunuz, orada da hummalı bir çalışma devam ediyor. Aslına bakacak olursanız, en büyük değişikliğimiz de şu ki, kişilerin platformumuzda isminin ya da resminin görünmesinin çok önemi yok. Doğru konuda doğru kişiyi seçmek, doğru içeriği ortaya çıkarmak, doğru zamanda ve doğru hedef kitleye yönlendirmek bizim işimiz! Getirdiğimiz en büyük yenilik bu!

Millet kopyala yapıştır usulü güzel güzel bedava içerik buluyor, neden satın alsın?

İçerik Fabrikası, “kopyala yapıştır” içerikten kurtulmak isteyenlere özgün bir çözüm sunuyor. Bunun için kopyalama yerine ücretsiz içerik portföyü sunan Fabrika’da bu içerikler de güncel tutuluyor ve içeriğe ihtiyacı olan herkese sunuluyor. Hizmet verdiğiniz alan ne olursa olsun, hedef kitle ve tüketici ağınıza, ulaştırmak istediğiniz bilginin hazır halde kullanıma sunulması büyük bir kolaylık…

Türkiye’de içerik değil, zarf önemli olmuştur, ne dersiniz?
Hayatımızın kalitesini içerik belirliyor. Türkiye’de içerik konusu ihmal edildi. Belki bu yüzden pek çok sorun yaşıyoruz! Var olan içerik kopyala yapıştırarak şuursuzca çoğaltılıyor. Önce biz iletişimcilere büyük haksızlık. Halkımızın içeriğe değer vermesini,  sevmesini arzu ediyoruz, içerik satın almayı normal görmesini sağlamaya çalışıyoruz.

Ücretsiz İçerik anlamına gelen “Askıda İçerik” konsepti geliştirdik. Özgün ve ücretsiz içerik havuzu yarattık. Kopyala Yapıştır kültürüne savaş açtık. Biz herkese içerik’i sevdirmeye çalışıyoruz.

Paylaş