Rezil Ol, Sonra Vezir Olursun

Rapçi Kanye West ya da yeni ismiyle Ye, ele avuca sığmayan biri. Çok ünlü, çok zengin. İletişimi de kalıplara sığmıyor. Anti-Semitik yorumları, ırkçı komplo teorileri, şarkılarının önüne geçiyor. Son şovunu Paris Moda Haftası’nda “Beyazların Hayatı Önemlidir” yazan tişörtle yaptı.

Yeni nesil iletişim “rezil ol, elbet vezir olursun” gibi bir durum. Ülke liderlerinden magazin ünlülerine işi böyle çözmeye yeltenen birçok kişi varken, “…akıllı olalım, uslu duralım, örnek teşkil edelim…” demenin yıkıcı sıkıcılığı içinde ezilmek diğer seçenek.

NEREYE KADAR SKANDAL
West, her sözüyle skandal, her yaptığıyla garip. Çok kere haber olmalıyım matematiğine göre başarılı diye tanımlanabilir. ABD Başkanı olma hayali varsa ki, söylemleri var, kim bilir demek lazım ama malum artık her şey olabiliyor. Kim Kardashian’la evliğini, rezillik de denebilecek boşanma sürecini de bir çırpıda geçelim… Reklamın iyisi kötüsü olmaz diyorsa, yine başarılı bulunabilir. Ama!…

Kanye West’in son atağı, özellikle ABD’li muhafazakarlar arasında popüler olan sosyal ağ Parler’ı satın almak üzere anlaşma yaptığını duyurması. West’in Twitter ve Instagram hesapları Yahudi karşıtı gönderileri nedeniyle kısıtlanmıştı. O da “ne gam” demiş olmalı. Bir insanın motivasyonu demek sınır tanımıyor. Sen misin kısıtlayan, ben de kendi sosyal platformumu alırım, yaratırım… Artık hangisi varsa.

WEST, TRUMP, MUSK
Malum ABD eski Başkanı Donald Trump kendi medyasını inşa ediyor. Dünyanın en zengin insanı Elon Musk, Twitter’ı “alacağım-aldım-yok vazgeçtim-belki yine alabilirim-tamam istiyorum galiba ve sanırım aldım” tonunda kamuoyunu aylarca oyalamadı mı? şimdi Twitter çalışanlarının yüzde 75’ni işten çıkaracağı iddiaları yeri göğü inletiyor.

Bu insanların ortak özellikleri ne; zenginlikleri, güçleri, sivri dilleri, beğenelim beğenmeyelim lider özellikleri, ideolojileri-o da tam değil ya… neyse! Özellikler böyle uzayıp giderken lider iletişiminde ne diyeceğimi nasıl anlatacağımı bilmiyorum artık. Böyle ünlüler düşman başına! Sürdürülebilirlik konuş dediklerinde ağzımdan her çıkanı çürütecek tonla örnek yaratıyorlar, istikrar diyeceksiniz… o da ne sorusu geliyor. İletişimci olmak mayınlı tarlada onlara basmadan yürümeye benziyor.

ADİDAS İŞİ BİTİRDİ
Aktarmam gereken bir unsur daha var; West yalnızca rapçi olarak değil, farklı sektörlerdeki yatırımlarıyla da başarılı ve hayli zengin. Sektörler derken biri de moda!  İş insanı West, Adidas markasının toplam satışlarının yüzde 8’ni oluşturan Yeezy koleksiyonuyla Alman spor moda devinin ortağı. Ne oldu peki? Adidas, …bu kadar anti-semitizm, bu kadar ayrılıkçılık yeter!… dedi.  “Çeşitlilik ve kapsayıcılık” iletişimi yapacağım diye adeta markanın göbeği çatlıyor. Bu da başlarına gelmiş en büyük ceza olsa gerek. Kriz iletişimi diyelim de bu ötesine taşıyor. Uzatmayayım; Adidas, açıklamasını “Kapsamlı bir değerlemenin ardından Ye (Kanye West’in adı) ile ortaklığını derhal sona erdirme, Yeezy markalı ürünlerin üretimini, Ye ve şirketlerine yapılan tüm ödemeleri durdurma kararı aldı” şeklinde bir ifadeyle duyurdu.

REZİL OLUR MU, BATAR MI, YOK OLUR MU?
Normal şartlarda evet, evet, evet! Bugün bilmiyorum…  Hemen kısaca Trump destekçileri ve radikal sağcılar için adeta sığınak olan Parler alışverişinden söz edeyim. Bu da West tarafından satın alınacağı duyurulan Parler açıklaması: “Muhafazakar görüşlerin tartışmalı olarak görüldüğü bir dünyada, kendimizi özgürce ifade etme hakkımız olduğuna inanıyoruz.” Kendi verilerine göre 20 milyon üzerinde takipçisi olan Parler açıklaması şöyle vurucu bir darbeyle sonlanıyor: “West, Big Tech sansürüne karşı cesur bir tavır aldı!”

HER AN HALK KAHRAMANI OLABİLİR
Parler platform olarak kendisini, “Büyük Teknoloji, Büyük Hükümet, sansür ve iptal kültürüne karşı mücadelede yol gösteren bir güç” olarak tanımlıyor. Dünyayı değiştireceklerini, ifade özgürlüğü getireceklerini ileri sürüyorlar. Bu yıl içinde tamamlanması beklenen West-Parler anlaşmanın değeri henüz açıklanmadı. Apple ve Google çevrimiçi pazarlarında yasaklanan Parler, 20 milyondan fazla kullanıcısı olduğunu ileri sürüyor.  Son not; Google, Trump taraftarlarının Kongre binası baskını ve sonrasındaki olaylar sırasında sosyal platformlardan çıkarılan Parler’ın Play Store’a geri dönmesine izin verdi.

Paylaş