Neden, nasıl, ne zaman faaliyet raporu yapılır?

Faaliyet raporları hepinizin bildiği gibi halka açık şirketlerin önemi bir iletişim aracı, etkin bir raporlama sürecinin çıktısıdır.

Faaliyet raporları sezonu açıldı. Kurumların yatırımcı ilişkileri departmanları giderek daha fazla rol aldıkları faaliyet raporları hazırlama sürecine farklı bir renk getiriyorlar. İtiraf etmeliyim bazı kurumların çok etkin raporlama hizmeti vermeye devam eden kurumsal iletişim departmanları başarılarını sürdürüyor. Ancak ben bir dönüşüm görüyorum.

Faaliyet raporu nasıl hazırlanır, niye hazırlanır, barındırması gereken temel unsurlar nelerdir, dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir, faaliyet raporunun bir modası var mıdır? Doğrusunu kim bilir? Süresi nedir? Soruları uzatmak mümkün.

Ben yalnızca faaliyet raporu diyemiyorum artık. Bu nedenle kurucusu olduğum İndeks İçerik İletişim’de temel bir işkolu geliştirdik: Raporlama hizmetleri. Raporlama hizmetlerinin ürünlerinden bir tanesi faaliyet raporları. Ama kurumların raporlama ihtiyaçları faaliyet raporlarından ibaret değil. Sorumlu firmalar, rakamsallardan arındırılmış ve finansalların özet olarak sunulduğu kurum kitapları hazırlıyor. Sürdürülebilirlik raporları hayatımıza girdi. Sosyal sorumluluk raporlamaları bir süredir üzerinde konuştuğumuz çalışmalardı. Birleşmiş Milletler’in küresel ilkeler raporlaması sözü edilmesi gereken raporlardan bir tanesi…

Bir de ödüller var. Kurumlarımızın başarısı raporlara yansıyınca, raporlar ödüllerle çiçek açtı. Piyasadaki iddiayı görmeniz gerek. Ticarileştirme kaygısı taşımakla birlikte bu ödül sürecinin sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Daha iyi, daha da iyi faaliyet raporları yapmanın sonunda da ödüllendirilmenin ne sakıncası olabilir değil mi?

Akonomi basınının önde gelen iletişim araçlarından Turkish Time dergisi aralarında benim de bulunduğum iletişimcilere, profesyonellere, uzmanlara faaliyet raporlarıyla ilgili ilginç sorular sormuş, ilginç yanıtlar almış. Sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Turkish Time

(Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız)

Paylaş