Neden Facebook?

Çünkü bir Arkadaşlık Sitesinden Daha Fazlası…

İlkokul arkadaşlarınızı yeniden bulmanıza yardımcı. Gelecekteki patronunuzla tanıştırıyor. Çeşitli gruplar ve oyunlar sayesinde sosyalleşiyorsunuz. Kullanıcılarını reklam bombardımanına tutmuyor, kullanıcılara uygun reklamları profillerinde öne çıkarıyor. Kullanıcılarıyla ilgili çok geniş bir bilgi havuzuna sahip olduğundan pazar günü hangi konsere gideceğinizi seçme şansı var, arkadaşlarınızın sevdiği yemek ya da Hollywood yıldızını öğreniyorsunuz. Yerleştirme hizmeti veren İK firmaları siteyi kullanıyor, yeni yetenekler arayanlar da sosyal paylaşım sitelerinden ve bloglardan yararlanıyorlar.

Sosyal paylaşım siteleri pazarlamacılar için de çok büyük bir veri tabanı oluşturuyor. Bilmem anımsar mısınız, Facebook, kullanıcılarının bilgisinden oluşan veritabanını çeşitli reklam ve ürün satışları alanında hizmet veren şirketlere satma kararını alınca yer yerinden oynamıştı.

Sosyal paylaşım siteleri ileride hem yetişkinler hem de gençler için telefon gibi bir standart iletişim aracı haline gelecek. Facebook’un cep telefonuna göre avantajı interaktif bir web sitesi olması.

Sosyal paylaşım sitelerinin en popüleri 160 milyon kullanıcıyla Facebook. Fakat liste Twitter, Myspace, Bebo, Classmates Online, AOL Community, Reunion.com şeklinde uzayıp gidiyor.

Orta yaş grubun da teknolojilerle yavaş yavaş kaynaşmasıyla Facebook’un önceden üniversite öğrencileri ve yeni mezunlardan oluşan kullanıcı profil yaşının arttığını söyleyebiliriz.

Sosyal paylaşım sitelerinin kullanıcılarının demografik özelliklerine dair bir internet pazarlama araştırma şirketi olan ComScore’un ilginç araştırmaları var. Sosyal paylaşım sitelerinin en çok kullanıldığı ve kullanım oranının büyüdüğü yer sanıldığı gibi ABD değil, Asya ve Asya’da en çok ziyaret edilen sosyal paylaşım sitesi de Facebook yerine Friendster.

Sosyal paylaşım sitelerinin büyüme oranları, ziyaretçi sayıları ve ziyaretçi profiliyle ilgili aşağıdaki ComScore kaynaklı bilgilere gözatmanızı tavsiye ederim.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir