Mobil teknolojilerin reklamcılığa etkisi

Bir rüyanın sonu:

Reklamcılar, eskiden televizyon ve gazeteler yoluyla ilettikleri mesajlarının gerekli yerlere ulaştığını düşünüyorlardı. Bu mesajları hedef kitlenin dışındakilere de iletiliyor, aslında iletişim kurmak istemedikleri insanlara ulaşırken de para ödemiş oluyorlardı. Yeni mobil mecralar ise kişiye özel mesajların iletilmesini sağlıyor. Bunun yanında müşterileriniz hakkında ne yiyip ne içtiklerine kadar detaylı bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Hatta müşterinizin izniyle GPS yoluyla onun nerede olduğunu öğrenip ona en yakın şubenize uğramasını tavsiye edebiliyorsunuz.

Tabii müşteri bilgilerinin üçüncü şahıslarla paylaşımı gibi sorunlar daha önce deneyimlendiği için müşteriler genellikle bu konuda isteksizler. Bir de kişinin hayatının detaylarının başkaları tarafından bilinmesinin verdiği huzursuzluk var.

“Mobile advertising and the future of the communications industry” başlıklı araştırma (Kaynak Accenture) özellikle de yüksek teknoloji ürünlerinin kullanan ve bu konuya meraklı müşterilerin bilgi paylaşma konusunda istekli olduklarını gösteriyor. Tabii verilerin kullanılışı hakkında bilgiye ve hakimiyete sahip olmayı talep ediyorlar.

Araştırmada müşterilere güvenli bir bilgi paylaşımı üzerine ne düşündüklerini sormuş. Çıkan en belirgin sonuç müşterilerin bu konuyu ciddiye aldıkları.

Müşterilerin yüzde 91’i şirketlerin tüketilen ürün ve servisler üzerinden edinilen bilgilerin nasıl ve ne amaçla kullanılacağını açık bir şekilde belirtmeleri gerektiğini düşünüyor. Müşterilerin yüzde 87’si kişisel bilgilerinin reklamcılık amacıyla kullanıldığı sırada ismi geçmese bile bilgilendirilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu anlamda bilgilerinin kullanımında tam bir şeffaflık talep ediyorlar.

Anketi cevaplayanların 68’i şirketlerin kendi amaçları için bilgileri kullanmasında sakınca olmadığını fakat üçüncü şahıslarla paylaşmamaları gerektiğini söylüyor. Böylece güvendikleri şirketlerin tüketim alışkanlıkları üzerinden onlara tavsiyeler vermelerini de onaylamış oluyorlar.

Katılımcıların yüzde 83’ü bilgileri reklamcılıkta kullanılmak üzere satılırsa isimleri geçmese bile sonuçların onlara iletilmesi gerektiğini belirtiyor. 2/3’lük bir kısım, kendilerine bir pay verilirse, isimleri kullanılmadan bilgilerinin satılabileceğini söylüyor.

Yüzde 48’i isimleri kullanılsa bile buna olumlu yanıt vereceklerini belirtiyor. Bu anlamda müşterilere de geri ödemesi yapılan yeni bir reklamcılık yöntemi ortaya çıkıyor.

Eski mecralarda başarılı olan reklamcıların yeni dijital platformlarda başarılarını sürdüremeyebileceklerini görüyoruz. Medya kurumlarının yöneticileri ile yapılan bu araştırma reklam endüstrisinde büyük paya sahip şirketlerin değil, dijital reklamcılığın en iyilerinin gelecekte sektöre hükmedeceğini vurguluyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir