Meryem ve diğerleri

Meryem 23 yaşında ev işlerinde çalışıyor. Akrabalarından biriyle evlendirilmiş. Bir çocuğu var. Evlenene kadar ev işlerinde çalışmış. Profesyonel temizlikçi. 13 yaşından beri çalıştığını söylüyor. Uzun yıllar yatılı kalmış. Mesafeli düzgün bir kız. Herkes gibi onun da hataları var. Söyleyince düzeltiyor.

Evlendikten sonra çalışmaya devam etmiş. Çocuk olduktan sonra bırakmış. Fazla dayanamayıp tekrar işe başlayınca evde huzursuzluk da ortaya çıkmış. En büyük hatası kocasıyla evli olması. Kocasından daha fazla kazanıyor. Kendi masrafını çocuğun masrafını çıkarabiliyor. Evlendikten sonra girilen tüm borçlar bitince, adam dayılanmaya başlamış. Artık çalışmasını istemediğini söylüyor. Meryem ona anlatmaya çalışıyor; ihtiyacımız var, çocuğun masrafı ağır, annem çocuğa iyi bakıyor, evde sıkılıyorum…

Adam şöyle diyor; “Biz Müslüman’ız kadın çalıştırmayız.” Ama Meryem bir yıldır zaten çalışıyor.
Koca takıntılı. Her 50 kişiden biri. O da karısına takıntılı.

Meryem eğitimsiz bir kız. Akıllı, okusa çok iyi şeyler yapabilirmiş. Evliliğine, ben bu işe girdim çekmek zorundayım diye bakıyor.

Yakında işsiz kalacak. Kocanın maaşıyla geçinmeye çalışacaklar. O belki gizli gizli ev temizliklerine kaçacak. Belki de bir gün temelli kaçacak. Ama olsun kocanın dini bütün. İşine geldiğinde, işine geldiği kadar…

Sana bana çok uzak bir örnek diye düşünmeyin.

Eminim hayatınızda Meryem’inkine benzer çok olay var.

Siz, Meryem ekonomik durumu daha iyi bir aileden gelse, daha fazla okumuş olsa, durumunun çok mu değişik olacağını sanıyorsunuz.

 

Paylaş