KONUŞMAK, KONUŞTURMAK

İndeks Konuşmacı Ajansı’nı yeni sitesine taşıdık: www.indekskonusmaciajansi.com Portföye yeni isimler kattık, konuları çeşitlendirdik, teknolojiyi sıçrattık, her yerde konuşturuyor, konuşuluyoruz!

“Dünyanın en güzel mesleği ne?” diye sorduklarında, düşünmeden “gazeteci olmak” diyordum. Şimdi ise “iletişimci” olmak diyorum. Tutmayın beni! Sanıyorum artık “konuşmacı olmak” diyeceğim…

“Konuşmak ve konuşturmak” dünyanın en güzel hediyesi! Ve ne yazık ki, sanıldığı gibi kolay değil. Faturası ağır, mutfağı pahalı, zahmeti fazla, zaman ve enerji düşmanı. “Extreme Spor” yapmaya benziyor. Adrenalin! O sahneye her seferinde heyecanla çıkmak, her seferinde izleyicide tatmin yaratarak doygunlukla inmek.

Benzetmemin maksadını aştığını, ustalara da saygısızlık ettiğimi düşünmenizi istemem, konuşma yapmak, sahne performansı ortaya koymak gibi. Sürekli yenilemek, yenilenmek gerekiyor. Araştırmak, yeni bilgilerle ortaya çıkmak, performans göstermek yetmiyor, sağdan soldan gelen yaylım ateşi misali sorulara maksadını aşmadan, doyurucu, kıvamında yanıt vermeniz isteniyor. Tek ayak üstünde ve sürekli sınavda olma hali.

Herkesin konuştuğu, konuştukça coştuğu, coştukça daha fazla, daha yüksek, daha sık konuştuğu bir zaman diliminde ve coğrafyada yaşamak, dışarıdan bakıldığında canlı, hareketli, enerjik.

Konuşmak kolay, konuşturmak aslanın ağzında! Küçük bir deneme ve deney yapalım. Açın televizyonlarınızı, birçok kişi karşınızda, her gün farklı ekranlarda, dolaşıyor, konuşuyorlar… Ansızın boğazına bir şey kaçsa, hıçkırsa, konuşamasa, bıraktığı yerden bir başkası konuşabilir, hatta ondan daha başarılı bir performans sergileyebilir…

Hiçbir şeyin kıvamında ya da normal yapılmadığı ülkemde “ifrat” yeni normal…

Çok konuştuğunuzda da ister istemez söyleyecek pek bir şey kalmıyor geriye. Nasıl kalsın, söyleyecek söz için çalışmak, üretmek gerek. Seçenek ne? Susmayacağınıza göre tekrar etmek!

Ezber yapan, aynı şeyleri konuşan, konuşmasına güncel bilgi eklemeyen, ezberi bozulduğunda savrulan, üretimi olmadığı halde sahneye çıkan kişi konuşabilir ama konuşmacı olamaz. Konuşmacı olmak sürdürülebilir bir iştir.

Türkiye’nin en köklü ve en eski Konuşmacı Ajansı olarak faaliyet gösteriyoruz. Bu işi inandığımız için yapıyoruz. Bu işi, asli işimiz içerik üretmek ve yönetmek olduğu için yapıyor, daha doğru bir ifadeyle yapabiliyoruz.

Bilenler biliyor, bilmeyenler için; Leigh Bureau’nun Türkiye temsilcisiyiz. ABD’nin en köklü konuşmacı ajansı. Amerikan hükûmetindeki görevinizi noktaladığınızda soluğu Leigh Bureau’da almıyorsunuz. Leigh Bureau’nun sloganı şu, “speaker of substance”… “İçeriği olan konuşmalar ve konuşmacılar” diye Türkçeleştiriyoruz. Kitabı, makaleleri, fikirsel üretimini yansıttığı çıktılarının olmasını önemsiyoruz.

İndeks Konuşmacı Ajansı olarak Leigh Bureau’dan çok ama çok şey öğrendik. Her şeyden önce doğru yerde susup doğru yerde konuşmayı…

Gariplik yok, merak etmeyin. Konuşulması gereken yerde, konuşacak malzemesi olan kişiyle, konuşmayı dinleyecek kitleyi buluşturabiliyor  ve bu işi bir meslek ahlakı ve geleneği içinde yapabiliyorsak Konuşmacı Ajansı olabildiğimizi söyleyebiliyoruz. Biz “söz gümüşse sükut altındır” atasözümüzü çok seviyoruz.

Nobel’i alabilmek yılların birikimiyle mümkün. Paul Krugman, Thomas J. Sargent, Robert Shiller… Nobel’i kucaklayan isimler. Gerçekten konuşmacı portföyümüzde bulunmalarıyla ne kadar gururlansak az. Yerli konuşmacılarımız yabancıları aratmayacak nitelikte. Ekonomi takımımız, iletişim takımımız, inovasyon-gelecek konuşmacılarımız ve diğerleri parmakla gösterilecek başarıların sahipleri…

Bu kadar değil tabii ki, sizi konuşmacılarımızı incelemeye davet etmek istiyorum. Ağırlıklı olarak kurumsal dünyanın ihtiyaç duyduğu tüm konu ve konuşmacıları taşıyoruz.

Konuşmak ve konuşturmak kolay olmadığı gibi, yeterli de değil. Çünkü konuşulacakları, yani gündemi belirlemek, proaktif olmak gerekiyor. Geçmişi konuşmanın tadı bir başka mutlaka ama performans için gelecek zamanda konuşmak şart.

Bu nedenle  İndeks Konuşmacı Ajansı olağanüstü bir çabayla hizmet veriyor… 100’ün üzerinde değerli ismi temsil ediyoruz. Bir de görmedikleriniz var. En az bu kadar kalabalık bir liste. Bizim görevimiz size en uygun konuyu, konuşmacıyı, en derin içerikle sunmak. Sizin adınıza hedef kitlenizi sorgulamak, ölçmek ve raporlamak.

İndeks Konuşmacı Ajansı 10 yılı kucaklamaya hazırlanıyor. Alt yapısı güçlü, istikrarlı, birikimi zengin, konuları yaygın bir organizasyon.

Kurumsal web sitesini yeniledik, teknolojiyi geliştirdik, içeriği yeniden kurguladık, konu sayısını ve çapraz kategorileri artırdık, standardı yükselttik.

Portföye katılan yeni konuşmacılarımızı, portföyde bulunan ve konuşma içeriklerinde değişiklikler bulunan konuşmacılarımızı, yeni hizmetlerimizi incelemeniz için bekliyoruz: www.indekskonusmaciajansi.com

Paylaş