Konuş, Konuştur…

CNNTürk’te Hakan Çelik’in hazırlayıp sunduğu “Hafta Sonu Keyfi” adlı programa konuk oldum. Konumuz konuşmaktı. Ve konuştuk… Konuştuk… Gerçekten “keyifli”ydi.

Konuşmak rezil de eder vezir de. Kritik bir iştir. Buna karşın, istisnalar dışında çoğunluk konuşmayı sever. Konuşan, konuştukça açılır… Açıldıkça konuşur.

Neler sordu Hakan Çelik? Konuşmacı kimdir, ne konuşur, nerede konuşur? Kimler iyi konuşmacıdır? İyi konuşmak için ne yapmak gerekir? Konuşmanın unsurları nelerden oluşmalıdır? Nelere dikkat etmeli? Konuşmacıda kadın erkek farkı var mıdır? Sunum yaparken nasıl davranmalı? Hangi konularda konuşuluyor? Uzman olmanın önemi…

Hakan Çelik, Posta’nın Ankara temsilcisi ve haftanın 7 günü CNNTürk’te  program yapıyor. Konuşuyor! Çok zor bir işin altından başarıyla  kalkıyor. Diğer yandan sesi ve diksiyonu çok iyi… Eski bir radyocu olması önemli bir avantaj. Ancak biliyoruz ki fiziki özellikler iyi konuşmacı olmak için yeterli değil. İyi konuşmak için ödev yapmak gerekiyor, çalışmadan olmuyor. Bana sorduğu soruların özet yanıtları budur…

Ama izin verin “bir lokma” uzatayım. Neden bu programa davet edildim? Kurucusu olduğum İndeks Konuşmacı Ajansı, yerli ve yabancı yüzlerce konuşmacıya ev sahipliği yapıyor. Hepsi farklı alanlarda farklı deneyimler paylaşıyor. Nobelli ekonomistler de var, ödüllü aşçılar da, modacı ve  gazeteciler de… İnovasyon konuşanlar, teknoloji ya da girişim konularında konuşanlar…

Aslında şöyle düşünmenizi öneriyorum; yönetim kurulunuzda, 2013 Nobel Ekonomi Ödülü’nün sahiplerinden Profesör  Robert Shiller’i ya da ödülünü paylaştığı Profesör Lars Peter Hansen’ı ağırlamak ister misiniz? Ezber bozmak isterseniz eğer, ona da varız. Diyelim, ekibinize “takım oyununun önemi”ni anlatmak istediniz. Bir dağcı ya da bir orkestra şefinin deneyimlerini aktarmasını planlayabilirsiniz. “Nasıl pazarlama yapılır?” sorusunu, başarılı bir tiyatro oyuncusu, duruma özel kurguyla akıllara kazıyabilir. Bayi toplantınızda “Ayşe Teyze”yi konuşturmak mümkün olabilir, yaratıcılığı “Zihni Sinir Proceleri” tarif edebilir. Türkiye ekonomisinin şifrelerini sizin için çözebiliriz… Suriye, Irak, Mısır ekseninde faaliyetlerinizin geleceğine bakabiliriz… Hatta 2014 yıldız falınızı çıkarabiliriz.

Konuşmacı dediğiniz kişi, dünü, bugünü ve yarını yorumluyor. İşi zor! İşin mutfak tarafı da, bir o kadar zor! Formül: doğru konu – doğru konuşmacı – doğru hedef kitle – doğru zamanlama – doğru sunum ve teknikleri. Konuşmacı ajansı işi, sabır ve güven işi. Sürprizlere açık değil… Sürdürülebilir olması çok önemli… Her zaman gündemi ve günceli takip etmek gerek.

Fuar, bayi toplantısı, konferans, kongre ve zirveler doğal olarak konuşmacı hizmeti alan durum ve organizasyonlar. Madalyonun diğer yanı en az bu kadar çeşitli! Sanılanın aksine en zoru yüzlerce izleyen önünde sunum yapmak değil, kapalı, özel, uzman, küçük gruplara hitap etmek. Ateşten gömlek giymek desek yeridir! Spesifik konuların gündeme geldiği toplantılar, özel oturumlar bunlar. En dikkat çekici olan yönetim ve icra kurulları… “Neden?” diyecek olursanız, Türkiye’nin ve dünyanın sürekli değişen ekonomi ve siyaseti karşısında yönetim kurulunda farklı ses ve yoruma ihtiyaç duyuyor patron.

“Dünya bu aralar ne konuşuyor ve kim konuşuyor?” diye çok soru alıyorum. En çok konuşulan konu başlıkları, ekonomi, bilim, inovasyon, gelecek, teknoloji… Ekonominin A takımı kimlerden oluşur diyorsanız bir nefeste birkaç isim sayabilirim. Konuşmacılarımızın hiçbirine haksızlık etmek istemem. Bu yüzden birkaç yabancıyı saymakla yetinmek istiyorum;  Paul Krugman, Nobel Ekonomi Ödüllü akademisyen, Princeton Üniversitesi Ekonomi Profesörü, New York Times yazarı / Thomas J. Sargent, Nobel Ekonomi Ödüllü akademisyen, New York Üniversitesi Ekonomi Profesörü / Robert Shiller, Nobel Ekonomi Ödüllü akademisyen, Yale Üniversitesi Ekonomi Profesörü / Lars Peter Hansen, Nobel Ekonomi Ödüllü akademisyen, Chicago Üniversitesi Ekonomi Profesörü / Profesör Nouriel Roubini, Kriz Kahini, New York Üniversitesi Ekonomi Profesörü / Martin Wolf, Financial Times Baş Ekonomisti / Carmen Reinhart, Harvard Kennedy School Ekonomi Profesörü, dünyanın en çok alıntılanan ekonomisti… Ve diğerleri!

Birbirinden değerli yerli ve yabancı konuşmacılarımızın listesini görmek için sizi, www.indekskonusmaciajansi.com’a davet ediyorum.

Bu arada programa da göz atmak isterseniz çok sevinirim.

Video için tıklayınız.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir