İstanbul’u hırs bürüdü

Ekonomi indeks’inde bugün…

İstanbul’u hırs bürüdü

Seyşel ya da Gabon’un gerisinde kalmak

Dağ fare doğurdu

 

tıklayınız

tıklayınız

İstanbul’u hırs bürüdü

Financial Times’a göre, İstanbul’un gözünü hırs bürüdü.  Gazete, İstanbul’un uluslararası finans merkezi olma hedefini “Hırs, şehri bir adım ileri taşıyor” başlığıyla duyurdu. FT, Londra’ya rakip olacak projesinin geçen 3 yıl içinde kararlı bir şekilde ilerlediğini vurguladı: “Kentin Asya yakasında inşaatlar başladı. Türk bankacılık sektörünün varlıkları son 10 yılda 6 katına çıktı, sektörün sermaye yeterlilik oranı yüksek, sorunlu kredileri düşük. Dünya Bankası’nın özel sektör finansman kolunun Washington’dan sonraki en büyük ofisi İstanbul’da. Türkiye doğru zamanda doğru şeyler yapıyor.”

Seyşel ya da Gabon’un gerisinde kalmak

IMF’nin Ekim ayı tahminlerine göre, 2012 yılı kişi başına milli geliri 10 bin 457 dolar olan Türkiye, Seyşeller’in ardından 64’üncü oldu. Türkiye,  Arjantin, Venezuela, Gabon ve Malezya gibi ülkelerin gerisinde kaldı. Milli gelirde birinciliği 105 bin 720 dolar ile Lüksemburg alırken, bu ülkeyi 100 bin 378 dolarla Katar, 99 bin 316 dolarla Norveç izledi. Dünya ekonomisinde son 30 yılın yıldızı Çin’in 6 bin 94 dolarlık bir kişi başına milli geliri var.

Dağ fare doğurdu

2B’lerde Türkiye genelindeki 450 bin hak sahibinin yeterli sayıda başvuruda bulunmaması nedeniyle süre 3 ay daha uzadı. Bu süre sonunda da başvuru yapmayanların taşınmazları başkasına satılacak. Kararın 450 bin 2B hak sahibinin 300 bininin başvuruda bulunması, bunların da sadece yarısının parasını ödemesi nedeniyle alındığı belirtiliyor. Hak sahipleri bu süre sonunda da başvuruda bulunmazsa taşınmazı kullananlara tanınan doğrudan satış hakkı düşecek ve süre sonunda taşınmaz ihale yoluyla başkasına satılabilecek.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir