Huzurlu bir yıl dilerim

Adettendir “nasılsın” diye sorulduğunda “iyiyim” denir. Adettendir, gelecek yıl için “iyi seneler” temennisinde bulunulur.

İyi seneler ne demek olabilir? Kimi için eğitimine ara vermek zorunda kalmayacağı bir yıl. Kimi için sağlığına yeniden kavuşacağı bir yıl. Kimi için birikimlerinin erimeyeceği bir yıl. Kimi için huzur…

2009 huzursuz bir yıl oldu. Tekel işçileri huzursuz. Bursa’da maden ocağında hayatını kaybeden işçilerin aileleri huzursuz. Suçunu bilmeden cezaevinde yatanlar da aileleri de huzursuz. Servetlerini eritenler huzursuz. İşini kaybedenler huzursuz… Herkes huzursuz.

Türkiye’de en büyük huzursuz grup işsizler ya da muhtemel işsizler.

Resmi işsizlik oranı yüzde 13,4. Yani 3 milyon 396 bin kişi. Her dört gençten biri işsiz. 15-24 yaş arasındaki genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 24,3.

Erkeklerde işsizlik yüzde 14,9, kadınlarda yüzde 23,7. İstihdam edilenlerin yüzde 72’si erkek, yüzde 59,2’sini lise altı eğitimli. İşsizlerin, yüzde 27,5’i bir yıl ve daha uzun süredir iş arıyor. Kayıt dışı istihdam edilenlerin oranı, yüzde 45,5 .Tarım sektöründe sosyal güvenlikten yoksun çalışanların oranı yüzde 87 .
Daha iyi bir yıl için daha olumlu bir mesaj vermek isterdim. Kim istemez. Temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz huzurlu bir yıl geçirmenizi temenni ediyorum. Bunun için daha fazla çalışmalıyız.

Paylaş