Güleriz ağlanacak halimize

Sosyal mecrada yüzümüz gülüyor. Tivitır mivitır yasak masak  ama Instagram’da yüzümüz  gülüyor.  Güzel bir şey gülmek! Bizim kültürümüzde iyi dilekler gülmek üzerine kurulur. Örnek; “Sen beni güldürdün, Allah da seni güldürsün” deriz. Sonra “Güle güle git” diye uğurlarız. Bitmedi, “Yüzün gülsün inşallah” diye severiz… Ve ne yazık ki son zamanlarda beddua etmek moda. Benim garipsediğim ise siyasilerin hoşuna gitmeyen bir şey olduğunda ağızlarında dökülen, bela sözcükleri… Ne kadar kolay.

Gelişen hayat bizi ileri mi geri mi götürüyor bilmiyorum. Teknolojiyi en iyi kullanan ülkelerden biriyiz, ama yasaklarla mücadele ediyoruz…

Jetpac adlı şehir rehberi uygulamasının Instagram verilerinden yola çıkarak hazırladığı bir araştırma ve bu ana dayanarak oluşturduğu bir liste var. İnanmazsınız Türkiye görece gülüyor!

Liste neye göre oluşturulmuş? Sosyal medyada paylaşılan milyonlarca fotoğraf analiz edilmiş. Fotoğraflardaki insanların gülümsemelerini algılayan bir algoritma ile ülke bazında mutluluk haritası çıkarılmış.

Birleşmiş Milletler’in Uluslararası Mutluluk Günü kapsamında hazırlanan projede 150 milyondan fazla fotoğraf analiz edilmiş, son 12 ay kapsamında toplam 122 ülkeye ait bir sıralama ortaya çıkarılmış.

“Gülme skoru endeksi”, fotoğraftaki kişilerin yüz ifadelerini parametre olarak ele alıyor. Skorları baz alarak hazırlanan listede Latin Amerikalıların bariz bir üstünlüğü göze çarpıyor. Listenin birinci sırasında Brezilya var. Neredeyse her fotoğrafta gülücük gönderen Brezilyalıların fotoğraflarındaki vazgeçilmezi plajlar, dans ve futbol. Dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı Güney Amerika’da, sadece birinci sıradaki Brezilya değil, burada yer alan tüm ülkeler üst sıraları kapmış durumda.

Listede ilk 10’a giremeseler de komşularından açık ara önde olarak göze çarpan iki ülke var. Bunlar Makedonya ve Kazakistan. OECD “Daha İyi Yaşam Endeksi”nde çok alt sıralarda yer alan bu iki ülkenin, gülme haritasında üst sıralardaki yeri büyük bir sürpriz olarak görülüyor ya da şöyle düşünmek mümkün; oynatmaya az kaldı…

Son bir yılda krizlerle karşı karşıya kalan Türkiye ise ABD’nin bir basamak gerisinde 35. sırada yer alıyor. Bizimkisi de biraz böyle değil mi? 122 ülke arasında 35’inci olmak yabana atılır gibi değil! Her güne yeni bir skandalla uyandığımız, dışarıdan bakıldığında, mutsuz olmak için yeterli tüm gerekçelere sahip olduğumuz bir ülkede inadına gülmek… Kimileriniz başarı, kimileriniz aymazlık diyecek… Siz bilirsiniz.

Ben bu haberi okurken güldüm, Allah sizi de güldürsün.

Gülme haritasına göre mutluluk endeksi

1 Brezilya

2 Nikaragua

3 Honduras

4 Kolombiya

5 Bolivya

6 Kosta Rika

7 Venezuela

8 Filipinler

9 Guatemala

10 Meksika

34 ABD

35 Türkiye

36 Burma

55 İtalya

63 Birleşik Krallık

100 Almanya

121 Güney Kore

122 Japonya

Paylaş