Genç, Tecrübeli ve Prezantabl

 

Bu niteliklere sahipseniz iş bulma şansınız var. Yoksa ömür boyu işsizsiniz…

13-19 Temmuz tarihleri arasında 13 bin 531 ilanı inceledik. Herkes satışçı arıyor, ne hikmetse… Deseniz ki, alım gücü yükseldi satışlar arttı, anlayacağım ama nerede!…

Yayınlanan ilanlar öncelikle satış pozisyonunda (Mağaza, Satış, Pazarlama). Ardından sağlık (Doktor, Hemşire vb.) alanındaki ilanlar dikkat çekiyor. Üçüncü sırada mühendis + teknik (Mühendis, Mimar, Teknisyen, Tekniker) adam ihtiyacı yer alıyor. Sonra sırasıyla bilişim ve eğitim geliyor.

Satış ilanlarında mağaza satışçısı aranıyor. Belli ki AVM’lerin artması etkili. Özellikle lise mezunlarına iş yaratması açısından önemli olsa da niteliksiz bir satış işi olduğunu söylemeden geçemem. Satıştaki bu talep patlamasının üretim rakamlarında, sanayide bir gelişme olmamasından kaynaklandığını ifade etmeye gerek var mı?

Satışta son bir yıldır “Telesatışçı” aranıyor. Bir de sigorta satıcılığı popüler. Genelde Finansal Danışman ya da Finansal Güvence Danışmanı adıyla ilanlar veriliyor. Her zaman en fazla ilan verilen satış alanlarından birisi. Teknik Pozisyonlarda Mühendislik hepsinin başında geliyor.  Tekniker ve teknisyenler takip ediyor. Mimarlık geriden takip ediyor. Gıda Mühendisliği, ARGE Mühendisliği, Maden Mühendisliği de göze çarpanlar arasında.

Sağlık sektöründe iş ilanlarının sayısının gözle görülür bir şekilde artması ilginç. Doktor ve hemşire aranıyor. Tabii nedeni basit, yeni açılan hastaneler… Hastaneler ve üniversiteler yeni parlayan ticari yıldızlar. Nitelikle nicelik el ve yer değiştirmiş gibi…

AVRUPA YAKASI

Türkiye’nin en çok ilan yayınlanan kenti İstanbul. İstanbul içinde Avrupa yakası başı çekiyor.  Diğer kent ve bölgeler ne yazık ki bu çizgiyi yakalayamıyor. Dengesizlik sözkonusu.

İşveren ne istiyor: “Genç, tecrübeli, prezentabl” tabii bir de anlaşılması zor ifadeler var: Örneğin iletişimi güçlü, esnek çalışma saatlerine ayak uydurabilen, seyahati seven. Ekip çalışmasına yatkın, diksiyonu düzgün, iyi düzeyde Microsoft Ofis programlarını kullanabilme en çok aranan özellikler arasında. İki dil bilenler tercih konusu.

EN ZORLU POZİSYON ASİSTAN

Sıkı durun en zor bulunan pozisyon sekreter ve yönetici asistanlığı! Belli ki bu pozisyonla nasıl başa çıkacağımızı bilmiyoruz. Bakın ne tür nitelikler arıyoruz.

  • Üniversitelerin İşletme, Uluslararası İlişkiler, İletişim, vb. bölümlerinden mezun,
  • Otomotiv, sanat, otelcilik, pazarlama, marka yaratma, girişimcilik konularına ilgi duyan,
  • Türkçe ve İngilizceyi yazılı ve sözlü olarak çok iyi kullanabilen, (2. dil tercih sebebidir)
  • Bilgisayar ve İnternet’i çok iyi kullanabilen, (Powerpoint, IPOD/IPAD ve WEB bilgisi tercih sebebidir)
  • Güçlü iletişim becerilerine sahip, insan ilişkilerinde kuvvetli,
  • İş konusunda takipçi, sürekli olarak kendini geliştirmeye çaba gösteren, araştırmacı ve akademik araştırma disiplinine sahip,
  • Seyahat etmeyi seven,
  • İstanbul Anadolu yakasında ikamet eden ya da edebilecek olan

MULTİ SEKRETER

Bir başka yönetici asistanlığı ilanı. Aynen bu başlıkla verilmiş: “multi-task, multi-brain ve multi-lingual yönetici asistanı aramaktayız”.

Genel müdür bile böyle havalı aranmıyor. Ama pozisyonun havası hemen sönüyor: Santrala da bakacak, randevu da ayarlayacak, satın alma-ihracaat-satış-üretim birimlerine yardımcı olacak, hatta yurtdışı ve yurtiçi fuarlarda firmamızı temsil edecek, gerektiğinde satış, satın alma için firmalarla birebir görüşmeler yapacak, gelen siparişleri müşterilerden alıp bir üst birime iletecek; muhasebe birimindeki bil cümle işleri öğrenip gerektiğinde yardımcı olacak, müşterilere teklifler düzenlemek, numuneler gönderip satışı artırmak, satıcılardan teklifler almak, numuneler almak ve iyi bir satın alma yapılmasına vesile olacak…

Buldular mı birini merak ediyorum!

GECE MESAİSİNDE İLETİŞİM

Part-time İnsan Kaynakları Uzmanı ilanı ilgimi çeken ilanlar arasında. Aday 18.00 22.30 arasında çalışaçak. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olacak. Ben hangi bölümlerinden mezun olacağını anlayamadım. Bunun gibi genel geçer aranan niteliklerin yanı sıra gecenin bir vaktinde çalışacak kişiden insan ilişkilerinde başarı, iletişim kabiliyeti yüksek performans beklendiği belirtiyor.

ŞARKÜTOR

“Şarkütor Olarak Yetiştirilmek Üzere Mağaza Personeli” ilanı

Mağazacılık alanında kariyer yapmayı hedefleyen / Gelişime yatkın / Müşteri ilişkileri ve iletişimi kuvvetli / Takım çalışmasına yatkın/ Minimum Lise mezunu / 25 yaşını aşmamış / Yoğun iş temposuna ayak uydurabilecek / Avrupa yakasında ikamet eden…

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir