Freedom House’ın “Türkiye’de internet özgürlüğü” raporunda ‘Gezi’ vurgusu

ABD merkezli sivil toplum kuruluşu Freedom House, Türkiye’de internet özgürlüğü hakkında özel bir rapor yayınladı.
Mayıs ayında açıkladığı raporda Türkiye’de basının özgür olmadığını ifade eden Freedom House, bu kez internet yasaklarına değindi. Raporda Türkiye’deki internet özgürlükleriyle ilgili durum ‘bir savaş alanına’ benzetilirken, “İnternet denetimi için Türkiye bir kilit ülkedir: genç bir nüfus, gelişen teknoloji ve uluslararası bağlantıların bütün dünyanın gıpta edeceği özgür bir internetle sonuçlanacağı veya hükümet taktiklerinin etkin bir çevrimiçi alanı kapatmak için bir model oluşturabileceği bir yer” denildi.
Türkiye’deki internet yasalarının Rusya’dakilere benzediği vurgulanan raporda Türkiye Anayasası’nın ve Anayasa Mahkemesi ile sivil toplumun gücünün internet yasaklarının yerleşik otokrasilerdeki kadar sıkı olmasını önleyeceği yorumu da yapıldı.

GEZİ TWEET’LERİNİN YÜZDE 90’I ÜLKE İÇİNDEN
Freedom House, raporunda Gezi Parkı protestolarına internetin etkisi açısından özel olarak değindi. Raporda “Gezi Parkı protestoları sırasında sosyal medyanın Türkiye’deki popülerliğinin geleneksel medyanın başarısızlığına bağlı olduğu” belirtildi.
Türkiye’nin Facebook’ta 32 milyonu aşkın kullanıcıyla dünya dördüncüsü, Twitter’da ise 11 milyondan fazla hesapla dünya sekizincisi olduğu ifade edildi. New York Üniversitesi’nin Gezi olaylarıyla ilgili sosyal medyada araştırmasından alıntılar yapan Freedom House, Gezi ile ilgili protesto hashtag’leriyle birlikte paylaşılan tweet’lerin yüzde 90’ının Türkiye’den atıldığına dikkat çekti. Karşılaştırma olarak verilen Mısır devrimi ile ilgili tweet’lerin ise sadece yüzde 30’unun Mısır topraklarından olduğu belirtildi.
Rapor; Freedom House Program Yöneticisi Nate Schenkkan, eski milletvekili ve endüstri mühendisliği profesörü Osman Coşkunoğlu ile iletişim profesörü ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya Bölümü Başkanı Aslı Tunç tarafından kaleme alındı.

Yazının Devamı İçin Tıklayınız…

 

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir