Fikir Buluşmaları’nın Konuğu Ebru Şinik

GÜZEL YAŞ ALMANIN SIRLARI

Ebru Şinik, bütünsel yaşam danışmanı. Geçmişinde uzun yıllara dayanan başarılı bir profesyonel çalışma hayatı var. Sonradan yaşamını ve uğraşını radikal bir şekilde değiştirenlerden. Bugün tanınmış bir danışman. Bütünsel sağlığa kavuşmak üzere profesyonel yaşamı geride bırakıp farklı bir hayata yolculuk yapmış olması onu özel kılıyor diyebilirim. Kendi bedeninde, ruhunda test ederek farklı bir hayata ilerlemiş olmak aktardıklarında damıtılmış gerçeklikle buluşuyor.

 

Nasıl mı, şaşıracaksınız ama çok kişinin geçtiği yoldan ve hatta şiddetlisinden yürümüş; “İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve yabancı danışmanlık firmalarında uzun yıllar çalıştıktan sonra birden bire bana çok şiddetli bir anksiyete teşhisi kondu. Gece nefes alamadığımı düşünmeye başladım. Yataktan fırlıyordum. Sindirim sistemim kilitlendi. Konsantrasyonumu kaybettim. Büyük bir odaklanma sorunu, çok ciddi bir verimlilik kaybı yaşamaya başladım. İnsanlarla ilişkilerim bozuldu, tahammül sınırım, hoşgörü düzeyim geriledi… Özetle kendinizle mutlu ve barışık değilsiniz. Doktor stres yönetimi yapmam gerektiğini söyleyip sakinleştirici bir avuç ilaç verdi. Araştırmaya başladıktan sonra Dr. Deepak Chopra ile tanıştım.” Şinik, güzel yaşamayı yeniden keşfetmiş. Şimdi profesyonel olarak sırlarını paylaşıyor.

 

İndeks Konuşmacı Ajansı çatısı altında değerli çalışmalar yapan Şinik’e güzel yaşamanın sırlarını sordum. O da bana güzel yaş almanın tarifini yaptı.

 

YAŞLANMAK OUT YAŞ ALMAK İN!

 

YAPRAK ÖZER: Güzel yaşamak kavramını açalım mı?

 

EBRU ŞİNİK: Sağlıklı ve mutlu yaş almak…  İyi yaş almak, güzel yaş almak.

 

YAPRAK ÖZER: Yaşlanmak yerine kibarca yaş almak mı diyeceğiz?

 

EBRU ŞİNİK: Kesinlikle öyle değil. Her gün daha iyi yaş alarak çok daha iyi hissetmek. Aslen iyi yaş almak şu demek oluyor; enerji ve neşe içinde bir bedene, berrak ve dingin bir zihne, şefkat dolu bir kalbe sahip olmak. Bunların hepsi arasında bir denge ve ahenk kurduğunuzda iyi yaş almaya başlıyorsunuz ve kendinizden mutlu yaşıyorsunuz. Yaprak gibi belli yaşlardaki o savrulmalardan kurtuluyorsunuz.

 

TEMİZ BESLENMEK

 

YAPRAK ÖZER: Beslenme iyi yaş almak için ne kadar önemli?

 

EBRU ŞİNİK: Temiz beslenmek çok önemli, bünye tipine uygun beslenmek çok önemli. Bir gıda maddesi herkese iyi gelecek diye bir kanun yok. Belki o sizin sindirim sisteminizi zorluyor olabilir. Örneğin bütün gün üzerine zeytinyağı dökülmüş haşlanmış brokoli yemek hepimize iyi gelmeyebilir.

İndeks Konuşmacı Ajansı üyesi Ebru Şinik’in biyografisine buradan ulaşabilirsiniz.

Röportajın tamamı için: