Satılık soyağacı

Ekonomi indeks’inde bugün…

Gönlümüz zengin

Satılık soyağacı

Parseli ve parsayı toplama formülü

Yaman çelişki: İMKB, işlem zengini değil toprak zengini

 

tıklayınız

tıklayınız

Gönlümüz zengin

The Economist dergisi, 20 yıldan uzun süredir Türkiye’de yaşayan gazeteci Andrew Finkel’in Türkiye’ye yönelik değerlendirmelerine yer verdi. Finkel’le yeni kitabı “Türkiye Hakkında Herkesin Bilmesi Gerekenler” aslı kitabı etrafında gelişen söyleşide Finkel : “İşler iyi gittiğinde insanlar dışarı çıkıp para harcama konusunda istekli. İşin kötü yanı insanlar para biriktirmiyor. Para harcamak neredeyse ulusal karakterin bir parçası haline gelmiş.  Geleceğe belli bir güven var. Başka yerlerde insanları belirsiz yaşlılık için para biriktirir; Türkler para harcıyor.”

Satılık soyağacı

İnternet üzerinden soyağacı tespit eden ABD’li Ancestry.com (Ecdat) adlı site Avrupalı özel yatırım fonu Permira’ya 1.6 milyar dolara satıldı. Ancestry.com’un aylık 12.95 dolar ile 34.95 dolar arasında aidat ödeyen 2 milyona yakın üyesi bulunuyor. Utah’ta 1983’te kurulan site Avustralya seçim kütüklerinden ABD askeri kayıtlarına kadar milyarlarca tarihi belgeyi dijital ortama taşıyarak üyelerinin soyağaçlarını tespit etmesine ve irtibat kurmasına olanak sağlıyor.

Parseli ve parsayı toplama formülü

Kentsel dönüşümle evini yenilemek isteyen vatandaşlara parsellerini birleştirirlerse emsal artış hakkı verilecek. Bina sahipleri birleşerek, avlulu, otoparklı ve yeşil alanlı yapılara kavuşurken, yüzde 50’ye kadar daha fazla inşaat izni kazanacaklar. Emsalin 1 olduğu bir yerde, yapılar 10 bin metrekareye kadar birleşirse, emsal artışı 1.25 veya 1.50 olabilecek. Yol ve park için alan ayrıldığı takdirde, 15 bin metrekare inşaat izni verilebilecek.

Yaman çelişki: İMKB, işlem zengini değil toprak zengini

Yeni SPK Kanunu’yla İMKB’nin İstinye’de Boğaz’ı gören eşsiz arazisi bedelsiz olarak TOKİ’ye devredilecek. Adı Borsa İstanbul’a dönüşecek İMKB’ye ait taşınmaz mal ve arsaları devralacak TOKİ, bu arazileri kâr amaçlı projeler için kullanacak. Elde edilecek gelir eğitime aktarılacak. İMKB’nin işlem salonunun bulunduğu arazi toplam 81 dönüm. Yine bu arazinin karşısında İMKB’ye ait 140 dönümlük bir başka arazi daha var. Bu arazinin de 80 dönümü imara açık durumda.

İspanyol boğası başkent arenasına çıkıyor

Dünyadaki küresel krize rağmen enerji sektörüne yabancı yatırımcı ilgisi hız kesmiyor. Tekrar özelleştirme vitrinine çıkan Türkiye’nin en büyük ikinci doğalgaz şirketi Başkent Doğalgaz’a aralarında İspanyol şirketi Gaz Natural’ın da olduğu 6 büyük enerji şirketi ilgi gösterdi. Aralık ayında ihaleye çıkması beklenen şirket için şartname alan şirketler arasında en sürpriz isim ise İspanyol doğalgaz dağıtım devi Gaz Natural oldu. Kriz ile boğuşan İspanya’nın en büyük en büyük enerji şirketi Gaz Natural, 25 ülkede, 20 milyon aboneye hizmet veriyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir