Doktor Dövmek Yerine Müze Gezmek

Woman Visiting Art Gallery Lifestyle Concept

Pandemide içe kapanan kentler ve halklar dışa açılmak üzere pozitif iletişim projeleri geliştiriyorlar. Toplumla iletişim kanalları açmak hiç kolay değil. Hele o toplum bir nedenle içe kapanmışsa…

Belçika’da doktorlar psikolojik sorun yaşayan hastalarına müze tedavisi vermeye başlamış. Başkent Brüksel’de hayata geçen pilot proje kentin en büyük sağlık merkezlerinden Brugmann Hastanesi doktorlarına müze gezme reçetesi yazabilme olanağı sunuyor. Zihinsel sağlık sorunlarıyla doktora başvuranlar, müzede sanatla buluşarak stres, kaygıyla başa çıkmayı öğreniyor. Daha yaratıcı bir toplumsal iletişim metodu düşünebilir misiniz?

Halkın kalabalıktan, kabalıktan ve yığınlar içinde yalnızlıktan bunaldığı ortamlarda çalışma  yapan başta İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, tüm belediyelere öneriyorum. Doktor döven halkı müze gezen, kültürle sakinleşen insanlar haline getirmek sizin de göreviniz. Altı ay olarak planlanan pilot uygulamaya, belediye yönetimindeki beş müze katılıyor program başarılı olursa ülkeyi kapsayacak.

Meğer Brüksel böyle bir girişimi deneyen ilk şehir değilmiş. 2018’de Quebec, Montreal’de benzer bir programı uygulamaya almış. Sanata ve yaratıcı uyaranlara maruz kalmanın, ruh sağlığından kronik ağrı yönetimine kadar hastalar için bir dizi fayda sağlayabileceğini gösteren araştırmalara göre eylemler geliştirmiş.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre (2019), kişinin yaşamı boyunca sağlığının geliştirilmesi, hastalık yönetim ve tedavisinde sanat önemli rol oynuyor. Kanıtlanmış. Sanat serotonin seviyesini yükseltiyormuş, özellikle yaşı – engeli olan, herhangi bir nedenle fiziksel egzersiz yapamayan bireyler için ruhun gıdası olduğu ifade ediliyor. Böyle organik yöntemler ülke ekonomisi için de katma değer yaratabilir.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir