Keşkeye Yer Yok, Risk Her Zaman Var

BloombergHT’de her Cumartesi tam saat 10:15’te yayınlanmaya başlayan Başarı Hikayeleri dolu dizgin gidiyor. Başarı Hikayeleri’nin ikinci konuğu Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu oldu.

Ahmet Zorlu, hikayesini çok kere dinlediğiniz bir işadamı. Her dinlediğinizde, ilk kez dinliyormuş hissi veren bir girişimci, ülkenin önde gelen patronlarından biri. Birinci nesil diyebiliriz Ahmet Zorlu için. Böyle baktığınızda kısa zamana çok şey sığdırmış biri.

Sorum çok basitti, başarınızın sırrı nedir? Ahmet Zorlu kendi üslubuyla uzun uzun ve olabildiğince renkli bir dille ve bilgiyle yanıtladı. Ben aralardan okumanız için cımbızla bazı başarı kriterini seçtim.

DETAY
Her şey detaydadır. Detayı eğer siz incelemezseniz, detaylara bakmazsanız ne yaparsanız yapın, bir ürün yapın, televizyon yapın, buzdolabı yapın, çarşaf yapın, gömlek yapın, elbise yapın, ne yaparsanız yapın iş detaydadır.

INOVASYON
Ben her zaman ne yaptım? Kimsenin yapmadığını yapmaya çalıştım. Mesela şu bardağı birisi yapmış, ben de bunu deneyeyim. Bu bardağın başka bir versiyonunu yapmak daha güzelini yapmak… Ben bu bardağı yapayım, biraz ucuz vereyim, ben daha çok satarım değil. İyisini yapayım yine de ben bakın onun fiyatlarından daha yükseğe satayım ama kaliteli vereyim ki bana müşteri bir daha gelsin.

DİSİPLİN
Disiplinsiz hiçbir şey olmaz.

İŞİ SEVMEK
Heyecansız bir şey olmaz. Ben her zaman arkadaşlarıma derim ki; ‘işinizi seveceksiniz, aşık olacaksınız, sevdalı olacaksınız’. Çok önemlidir bu. İşini sevmeden yapabilir misin? Sevmediğin bir yemeği yiyebilir misin? İşini seveceksin.

ÇALIŞMAK
Kesinlikle. Benim babamdan çok büyük bir servet kaldı. Ne serveti kaldı? Hiçbir şey kalmadı ama bir kültür serveti kaldı.’

İŞİN BAŞINDA OLMAK
Ayda bir fabrikaların tamamını dolaşırım ki yedi sekiz fabrikadan oluşuyor Vestel. Ayda bir kere hepsinde dolaşıyorum.

KARAR ALMAK
Zorlu Grubu’nun en önemli şeyi, hızlı karar almaktır. Hızlı karar alamazsınız, korkak bezirgan ne onarmış ne donarmış ve bugüne kadar,

SABIR
Sabrın sonu selamettir.

KEŞKE
“Keşke”lerle bir yere gitmemiz bugün mümkün değil. Her yerde, her şeyde para kazanacağım, her şeyde ben bundan büyük para kazanmam diye bir şey yoktur.

RİSK
Risk almak mecburiyetindesin. Risksiz hiçbir şey yoktur. İnsanoğlu her zaman riskin üzerinde yürür. Şuradan giderken merdivenden düşersiniz.

KRİZ
Krizi kimse sevmez. Türkiye’yi bu kriz vurmaz ama tedbirli olmamız lazım. Benim şirketlerime bir şey olmaz deme. Ben açıkça konuşayım, çok dayaklar yedik. 2001 krizinde çok büyük dayak yedik ama ondan sonraki krizlerde ben dayak yemedim. Niye dayak yemedim?

 

AHMET ZORLU KİMDİR?

Ahmet Zorlu, hikayesini çok kere dinlediğiniz bir işadamı. Her dinlediğinizde, ilk kez dinliyormuş hissi veren bir girişimci, ülkenin önde gelen patronlarından biri. Birinci nesil diyebiliriz Ahmet Zorlu için. Böyle baktığınızda kısa zamana çok şey sığdırmış biri. Şu sıralar İstanbul’da Zorlu Center’la adından söz ettirse de, her dönem Ahmet Zorlu gündemi elinde tutuyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir