Dikkatimi çeken tıp haberleri

Biliyor musunuz, idrardan elektrik üretildi! Ve bir mucize, bitkisel hayata girdiği için umut kestiğimiz hastalar için bir çözüm var artık. Bizi duyduklarını, anladıklarını kanıtlayabileceğiz.

İdrardan elektrik üretildi

İngiltere Bristol’deki Üniversite hastanesi ekibi bir mucizeye imza attı. Şimdilik çok küçük bir miktar, küçük bir açılım… Bilimadamlarının heyecanını sormayın gitsin! Çalışmanın bir tür devrim olduğu ifade ediliyor.

İdrar, Mikrobik Yakıt Hücreleri’ne dönüşüyor. Mikrobik Yakıt Hücreleri’ndeki bakteriler toprakta, insan bağırsağında ve kanalizasyondaki atık sularda bulunan bakterilerle aynı. Bunlar oksijensiz nefes alabiliyor ve bu süreçte elektronlar oluşuyor. Bu elektronlar daha sonra bir elektrottan geçirilerek elektrik elde ediliyor. Bakteriler idrarla beslenip, idrarı nefes almaya ve elektron üretmeye devam etmek için bir nevi yakıt olarak kullanıyor.

Daha fazla bilgi için haberin linki:

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2011/11/111110_urine_power.shtml

Beyin yaralanmalarında umut ışığı

Bir grup İngiliz ve Belçikalı doktor, hastada bilincin ne kadar açık olduğunu saptamak için beyindeki elektrik faaliyetini ölçmeyi başardı. EEG cihazıyla yapılan işlem hastaya herhangi bir acı vermiyor. Cambridge’deki Addenbrooke Hastanesi ile Belçika Liege Üniversite Hastanesi’nde, bitkisel hayata girmiş oldukları açıklanan 16 hasta üzerinde yapılan deneylerde  hastalardan ayak parmaklarını oynatmaları veya sağ ellerini sıkmaları istendi. 16 hastadan üçünün beyin faaliyetleri, bu hastaların verilen komutlara uyduklarını ortaya koydu. Söz konusu hastaların, art arda çeşitli defalar, verilen komutlara uymalarının bilinçlerinin açık olduğunu gösteriyor.

Daha önce de, bitkisel hayata girmiş bazı hastalarla “Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme” (fMRI) yöntemiyle iletişim kurulmasının mümkün olabildiği kanıtlamış, ancak hastaların birçoğu fizik engeller yüzünden incelenememiş, EEG cihazının ucuz ve taşınabilir olması, umudun habercisi olmuş.

Daha fazla bilgi için haberin linki

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2011/11/111110_brain_damaged_patients.shtml

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir