Değmeyin keyfimize

Ekonomi indeks’inde bugün…

Değmeyin keyfimize

Arkadaşlık çabuk bitti

Parayı veren düdüğü çalar

 

tıklayınız

tıklayınız

Değmeyin keyfimize

İMKB halk arzda tüm zamanların en iyi ikinci yılını yaşıyor.

Bugünlerde İMKB’nin keyfine değecek yok. Avrupa ekonomik krizle boğuşurken yılın ilk 9 ayında 22 yeni şirket İMKB’de işlem görmeye başladı. Yapılan açıklamalara göre halka arz sayısı yılsonuna kadar 40’a ulaşacak. Bu rakam, 27 adet halka arzın gerçekleştiği 2011 yılına göre önemli bir artışı ifade ediyor. Eğer hedefler tutarsa 2000 yılı da dâhil olmak üzere İMKB’nin kuruluşundan bu yana en iyi ikinci sene olacak. En fazla halka arz ise 80 şirketle 1986 yılında gerçekleşmişti.

Arkadaşlık çabuk bitti

Facebook’un halk arzında öncü rol alan fonlar hisselerini sattılar

Mayıs ayında 100 milyar doları aşan halka arzı ile dikkatleri çeken sosyal paylaşım sitesi Facebook’un halka arzında etkin rol alan üç büyük banka elindeki hisseleri sattı. Açıklanan yeni verilere göre halk arz yapılırken en büyük paya sahip olan Morgan Stanley, J.P. Morgan Chase & Co. Ve  Wells Fargo, yasal olarak ellerinde tutma süreleri sona erince ellerindeki hisselerin bir kısmını sattılar. Halka arzda yüklenici konumda bulunan bu bankaların sattığı hisselerin miktarı 319 milyon doları buluyor.

Parayı veren düdüğü çalar

Borsa’daki oranı yüzde 1’i bulmayan yabancılar hisselerin çoğunu elinde tutuyor.

Son açıklanan verilere göre; toplam yatırımcısı sayısı 1 milyon 80 bin civarında olan İMKB’deki yabancı sayısı sadece 7.865 kişi. Toplam yatırımcı sayısı içersinde yüzde 1’i bile bulmayan yabancıların ellerinde tuttukları hisse senetlerinin piyasa değeri ise tüm İMKB hisse senetlerinin yüzde 64’ünü oluşturuyor. Yabancıların yüzde 58’i gerçek kişilerden geri kalanı kurumsal yatırımcılardan oluşuyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir