Daha iyi bir gelecek için nasıl kahramanlar yaratmalıyız?

Önce iki satır da olsa giriş yazayım dedim. Sonra, “pardon bir dakika” dedim kendi kendime. Bu o kadar şahsi bir soru ki, neden ve ne için ahkam keseceğim?

Ben geçmişte kahramanlarla ilgili bir yazı yazdım. Kendi kahramanlarıma ilişkin… Ben nasıl kahraman istiyorum diye anlattım. Benim böyle bir platformum var… Burada siz konuşmalısınız. Çok da güzel yanıt vermişsiniz. Bazılarınıza katılabilirim, bazılarınıza katılmayabilirim ama birinizin ya da birimizin haklı, diğerinin haksız olduğu bir yorumlar dizisi değil bu.  Burada herkes düşüneceğini düşünüyor, söyleyeceğini söylüyor.

Düşünmeye başlamış olmamızın bile çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu büyük soruyu bu yüzden sordum. Düşünmezsek, fikir üretmezsek doğru yolu ya da doğruya giden yolları nasıl buluruz. Bu platform unutmayın ki benim olduğu kadar sizin, duygu ve düşüncelerinizi yansıtabilirsiniz. Üzerinde birlikte düşünmemiz gereken konu önerilerinde de bulunabilirsiniz.

Katkılarınız için teşekkür ediyorum.

 • Benim hiç kahramanım olmadı
  Kahramanlar insanı yönlendirendir, onlar bir çeşit liderdir. Galiba benim bugüne kadar hiç kahramanım olmadı, ama artık yetkin, eğitimli, konusuna hakim, ülkesini ve toplumu iyi temsil eden, en önemlisi dürüst olan liderler, politikacılar istiyorum. Eğer böyle birinin başa geçtiğini görebilirsem o benim kahramanım olacak. Ve işte o zaman gelecek çok daha iyi olacak.
 • Sıradan kahraman istiyorum
  Ben de sıradan kahramanlar istiyorum artık. Benim gibi, bizim gibi, gülen, ağlayan, sevinen, üzülen… Bizim halimizden anlayan, bu yollardan geçmiş olan, duyarlı kahramanlar istiyoruz. Böyle kahramanlar olsun ki içimizdeki umutsuzluk yok olsun, gerçek insanların da bu dünyada var olabileceğini ve değer bulabileceğini görelim. Biz göremedik ama bizim çocuklarımız görsün.
 • Kahramana ihtiyaç yok
  Daha iyi bir gelecek için kahraman yaratmak gerektiği kanısına neden kapıldınız? Daha iyi bir gelecek kahramanlara değil ülkeyi idare edenler ve halkın elinde. Sanal kahramanlar aslında geleceği değil hayal gücünü zenginleştirirler…
 • Kahramanlar filmlerde olur
  Aslında kahramanlar asla ortaya çıkıp ben bir kahramanım demez, demiyor da. Bir demirci ustası güzel bir nal yaparsa ve atın ayağını rahat ettiriyorsa, o bir kahramandır. Çünkü yapması gereken işi yapmıştır ve asla ben bunu yaptım diye övünmez. Bu doğrultuda düşünürsek bizim kahramana ihtiyacımız yok. Kahraman olmaya çalışanlara da hiç gerek yok. Herkes işini gerektiği gibi yaparsa biz insanca yaşamış oluruz. Kahramanlar filmlerde olur.  Senaristlerin yazdıkları doğrultusunda yaşayan insanlar kahramanlara ihtiyaç duyar. Umarım anlatmak istediklerimi anlatmışımdır.
 • Mümkünse kahraman yaratmayalım
  Mümkünse kahraman yaratmamalıyız. Kahramanlar ekip verimini düşüren yaratıklardır. Doğal liderlerin önü açılmalı, ekip çalışmasını sürükleyen, ama lider gibi davranmayan kahraman gibi olmayan lideri desteklemeliyiz. Soru şu: Peki bu doğal lideri şirkete ve şirket kültürüne nasıl bağlayacağız?
 • Herkes üzerine düşeni yapsın
  Daha iyi bir gelecek için kahraman yaratmak zorunda mıyız? Herkes üzerine düşen görevi yaparsa kahramanlara gerek kalmaz.
 • Yönetecek kahramanlar yaratmalıyız
  Çok fazla çalışan kahramanlar yaratmalıyız. Sadece işten ne kadar kazanacağıyla ilgilenmeyen, çalışanlarıyla iletişim halinde olan bir kahraman. Elinde olanı kaybetmemek için çaba sarf eden, her zaman ileriyi, daha iyisini hedefleyen, ama hayatını sadece işle doldurmayan bir kahraman. İnsanın ilk önce başarabileceğine inanması gerekir. Yöneticilik vasfına uygun, yönetilen değil, yönetecek kahramanlar yaratmalıyız.
 • Bizden olan kahraman istiyoruz
  Daha iyi bir gelecek için öncelikle televizyonda her gün karşımıza çıkan, avazları çıktığı kadar bağıran, küfreden, seviyesiz, sözde kahramanlardan kurtulup bizi olduğumuz noktadan ileriye taşıyacak kahramanlar yetiştirmeliyiz. Gelenek ve göreneklerimizden ödün vermeden yenilikler yapan, insan halinden anlayacak kadar gerçek olan, bizden olan kahramanlara ihtiyacımız var. Tabii bunun için de daha çok eğitime ihtiyacımız var.
 • Kararlı, girişimci, cesur, dürüst…
  Daha iyi bir gelecek için dünyaya geniş bir perspektiften bakan, sorun çözücü, başarılı olmak için savaş veren ve de bunu onurlu bir şekilde yapan, iyi inisiyatif sahibi, kararlı girişimci, cesur, dürüst insanlara ihtiyaç var.
 • Kendi kendimin kahramanıyım
  Benim kahramanım kendi özbenliğim. Ben gerçeğim, hayatın içindenim. Daha iyi bir gelecek için, kendim için en iyi kahraman yine benim. Çünkü kendimi düşünüp, kendimi geliştirip, hep daha iyiyi hedefleyip kendime daha iyi bir gelecek hazırlamalıyım. Geçmiş kahramanlarından etkilenmeli, örnek almalıyım onları, ama ben hep bir adım yukarıyı hedeflemeliyim.
 • Atatürk benim kahramanım
  Benim kahramanım Atatürk. Bu hep böyleydi, hep de böyle kalacak. Hem kendi geleceğim için hem de ülkemin geleceği için, herkes için Atatürk en büyük kahraman bence. Onun yaptıkları, devrimleri, en önemlisi cumhuriyeti bize ışık tutmalı, ülkemizi aydınlatmalı.
 • Çocukluk kahramanım
  Benim kahramanım Peter Pan. Çocukluğumdan beri en çok onu seviyorum. Bir gün en çok onun gerçeğini görmeyi hayal ediyorum. Her geçen gün biraz daha globalleşen bu dünyada, gelir farklılıkları arttıkça, fakir ve zengin arasındaki uçurum büyüdükçe, Peter Pan gibi bir kahramana daha çok ihtiyaç duyuyorum. Çünkü artık zenginden birazcık olsun alınıp fakire verilmesi gerektiğini düşünüyorum.
 • Gelecek mi kahraman yaratır, kahraman mı geleceği…
  Hayatın amansız ritminde herkese uygun bir nota vardır, ama bir kere yanlış bir melodiye takıldıysak ve her defasında aynı nakaratı çalıyorsak aşk, özgürlük, sevgi bunların hiçbiri beni iş hayatımda mutlu edemedi. Buna rağmen kendimi kahraman gibi hissediyorum ve bu dünyada bir sürü kahraman var. Gelecek mi kahramanları yaratır kahramanlar mı geleceği?
 • Asıl önemli olan eğitim
  Bizim gibi olsunlar yeter. Ancak toplumdaki genel yargıyı yıkıp “sade, bizim gibi”lerin geleceği yönlendirici konumlara gelmelerini nasıl sağlayabiliriz? Bence üzerinde durulması gereken temel bu olsa gerek. Şimdiki “kahramanlar” bir zamanlar kendileri gibi değiller miydi? Onları değiştiren ne oldu? Asıl önemli olan eğitim değil midir?
 • Ben nasıl bir kahraman olmalıyım
  Ne kadar koşuştursak o kadar kendimizden veriyoruz. İş hayatında kimse aferin demiyor.  Sonra robot gibi, heykel gibi duygusuz olmak kalıyor. Benim sorum daha iyi bir geleceğim olması için nasıl bir kahraman olmalıyım?
 • Kahraman yaratmak ve onu kahraman görmek
  Gerçekten hayatımızın içinde yanlış insanlara yanlış misyonlar yüklüyor ve düşüncede kahraman yaratıyoruz. Oysa gerçek kahramanlar ülkemizden tek tek gidiyor ve gitmelerine izin veriyoruz. Tıpkı başarılı bilim adamlarımız gibi. Kısaca sorum şu: Aslında kahramanları yaratıyoruz da onların kahraman olduklarını mı göremiyoruz?
 • Faydalı olabileceklerin önünü açalım
  Kahramanları şartlar yaratmaz mı? O şartlar oluştuğu zaman inanıyorum ki, bugünün potansiyel kahramanlarının bugün doğru yerde konumlandırılması önemli. Sorunuza yönelik “sorum” şu olabilir: İşletmelerde, bürokraside her gün görüyor, duyuyoruz dar ve kişisel bakış açılarıyla gelecekte hepimize faydalı olabilecek insanların önleri tıkanıyor, doğru yerlerde bulunmaları engelleniyor (mobbing de bir araç). O yüzden bu potansiyelleri zamanları gelene dek nasıl koruyacağız?
 • Çok çalışmak kahraman olmaya yeter mi?
  Türkiye’de neden tüm kahramanlar gece / gündüz demeden çalışmalarıyla övülürler? Bu yüzden saygı görür ve örnek gösterilirler? Başarılı ve kaliteli sosyal hayata sahip kişiler bence kahraman olmalılar. Gerekli fırsatlar onlara tanınmalı. İşkoliklere oranla çok daha başarılı olacaklardır.
 • E tabi biraz da şans…
  Bir kahramana ihtiyacımız var mı? Varsa neden? Gençlerin üretime katılmaları için yeterli motivasyon ve imkan sağlanıyor mu? Günümüz şartlarında teknolojinin sunduğu kolaylıkları sadece yönetmeyi bilmek yeterli değil. Hayatı takip etmek için her ne kadar kolaylık sağlasa da insanlar hayatını kendileri biçimlendirmelidir. Doğru zamanda doğru kararları verebilmek için bilgiden de faydalanmalıdır. Daha iyi bir gelecek için gençlere kahramanlık yapabilecekleri, zaman zaman risk alabilecekleri ufak bir yenilgi de yılmayıp bunun da yenmek kadar doğal olduğunu görebilecekleri yönde destek verilmelidir. Herkesin kahramanı olabileceği bir hikaye vardır. Yeter ki istensin… E tabi biraz da şans!

 

Paylaş