Bloomberg’deyim

Bloomberght Devre Arası programında yeni bir maceraya adım attım. Levent Oğuz ve Aslı Şafak’la birlikte yönetim, istihdam, yetenek yönetimi gibi konuları tartışıyoruz.

Sizi de bu programa görüş ve sorularınızla bekliyorum. Her Çarşamba saat 12.30’da ortalama 20 dakika sürecek olan program, farklı konuları keyifli bir sohbet formatında ele alacak.

Bakın ilk programda neler tartıştık. Zemini tespit etmek ve bir başlangıç yapmak için özetle işşizlik ve istihdam rakamlarını üzerinden geçtik. İstihdam edilen nüfusun, çoğunluğu lise mezunu erkek yoğun olduğuna dikkat çektik. Kadına fazla yer olmadığını söyledik. En önemli sorunlardan biri olarak hiç tartışılmayan uzun süreli işşizlik konusunu gündeme getirdik.

Benim kişisel fikrim Türkiye’nin bir numaralı sorunun istihdam olduğu yönünde. Bu sorunla bir tek terörün boy ölçüşeceğine inanıyorum. Birinde gençleri topla tüfekle ölüme yolluyoruz, diğerinde gençleri eğitimsizlik ve işsizlikle… Türkiye’de genç işsizlik yaklaşık yüzde 25. Bu ne büyük acıdır! Hem de genç nüfusuyla övünen bir ülke için.

Dünyada istihdam oranlarına baktık. ABD, Avrupa ağırlıklı. Her ikisinin de durumu parlak değil. ABD işsizliği farklı yönleriyle göndeme getirip tartışıyor. Nitelik sorununu açık açık dillendiriyor. İmalat sanayinin can damarlarını tıkayan ve işlerin Doğu’ya özellikle de Çin ve Hindistan’a kaymasını piyasaların gelişmesi için şart olduğunu söyleyerek göz yuman ABD bugün bu temel gerekçelerle istihdam sorunu yaşıyor. Bir diğer ifadeyle emlak/ morgage balonuyla patlak veren ekonomik kriz gibi. İmalattan hizmetlere geçmek, katma değersiz işleri az gelişmiş ülkelere kaydırmak göründüğü kadar renkli bir tablo bırakmadı arkasında…

Gözde meslekler de tartışmaya açtığımız konulardan biri oldu. Ben bu “moda meslek” kavramını hiç sevmem. Her şeyi sulandırıyor. Zaten sulanmaya müsait bir ortamdayız. İhtiyaç varsa meslek vardır, meslek kaybolmaz dönüşür, meslek yerinde durmaz gelişir. Bu değişimi algılayan, yaşayan ve sindirenlerin önü açık. Değişimle boğuşan, meslek seçimini dondurma seçimi yapar gibi yapanların gelecekte yalnızca yalanacağını düşünüyorum. Türkiye’yi ve dünyayı iyi takip eden gençlerin arzularıyla ihtiyaçları akıllıca harmanlayabileceklerini düşünüyorum.

Gelecek hafta hükümetin istihdam stratejisini tartışacağız. Üzerinde durmamızı istediğiniz konuları benimle paylaşın. Görüşlerinizi özellikle iletin.

Sevgilerimle,

Programı izlemek için:

http://www.dailymotion.com/video/xdyy32_yaprak-ozer-htbloomberg-de_shortfilms

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir