Biz Roubini’yi dinliyoruz, o kimi dinliyor?

Leigh Bureau ve dolayısıyla İndeks Konuşmacı Ajansı portföyünde yer alan ünlü ekonomist, namı diğer Mr. Doom, Profesör Nouriel Roubini, Türkiye’de sevenler-sevmeyenler diyebileceğimiz iki kalabalık fan club sahibi. Herkese nasip olmaz… “Kriz kahini” diyoruz biz ona buralarda… Biliyor işte!

Çok beğenen ve hiç beğenmeyen iki kesim de, o bir şey söylediğinde, kulak kabartmaktan asla geri durmuyor. Niye böyle, seveni kadar eleştireni neden bu kadar fazla diye zaman zaman düşünmüşümdür. Hep haklı çıkması, sinir bozması… Anlaşılır bir gerekçe tabii… Ama yeterli değil! 2013’ü, 2014’e devrederken Bloomberg’e yaptığı bir açıklamada sorumun cevabını buldum.

Sizinle paylaştığım bu videonun teması; “Roubini’den yatırım önerileri”. Bay karamsar, gelecek yıl yatırımlarınızı nereye yapmalısınız temasıyla akıl veriyor.

Belki, 2013 giderayak  yatırım yapacak ne hayal ne de cesaret bıraktığı için, benim dikkatimi başka bir şey çekti… “Kendime benzeyenleri dinleyeceğime, benden farklı düşünenleri hatta bana karşı görüşleri dinlerim…”diyor Roubini. Ne akıllı değil mi? Sen zaten düşünme yeteneğine sahipsin, bir tane daha senden, kimin ne işine yarayacak? Korkma senin gibi olmayanlara bak. Bak ki, belki fikrin değişir, belki ilginç yeni bir şey keşfedersin değil mi!…

Çoğu yöneticinin de en önemli sorunu aynı  konu değil midir; hep kendine benzeyenleri almak, takımını benzerleriyle doldurmak… O nedenle farklı ses çıkmaz!

Bu kısa videoyu izlemenizi öneriyorum.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir