Bazı yolculuklar insanlık tarihini sonsuza kadar değiştirir

Louis Vuitton reklam kampanyalarıyla değişimin öncülüğünü yapıyor. Son reklam kampanyası “Bazı yolculuklar insanlık tarihini sonsuza kadar değiştirir” sloganıyla tüm mecralarda yer alırken, Louis Vuitton adeta marka iletişimi dersi veriyor.

Fransız Louis Vuitton, dünyanın en değerli lüks markalarından biri. Milward Brown’ın “dünyanın en değerli markaları araştırması”na göre , lüks denilince akla ilk gelen… 155 yıllık markanın değeri 19.4 milyar Dolar.

Louis Vuitton, reklamlarında da dünyanın en tanınan simalarını kullanıyor. Geçtiğimiz yıl başlattığı reklam kampanyasında seyahat kavramını fizikselden çok duygusal anlamda yorumlayan ve kişisel bir yolculuk olarak sunan ilanlarda pek çok ünlü yer aldı: Mini bavullarıyla Rolling Stones grubunun gitaristi Keith Richards, Catherine Deneuve, Mikhail Gorbaçov, Andre Agassi-Steffi Graf, baba-kız usta yönetmenler Francis Ford Coppola ve Sofia Coppola, Sean Connery, Uma Thurman… 2009 Kış reklamlarında oynayan Madonna da büyük ilgi çekmişti.

Reklamlarda ürünler hikayenin bir parçası olarak konumlandırılıyor. Doğal kareler yakalamak için ünlülerin hiçbiri kameraya bakmıyor. Louis Vuitton markalı ürünler de reklamın kahramanı değil, seyahat arkadaşı olarak görülüyor.

Son reklam kampanyası da büyük ilgi topladı. Kampanyanın sloganı Neil Armstrong’un 1969’da söylediği ünlü söz: “Bazı yolculuklar insanlık tarihini sonsuza kadar değiştirir.”

Neil Armstrong ile birlikte 1969’da ay’a ayak basan ikinci insan Buzz Aldrin, 1970 yılında tüm dünyanın nefessiz izlediği ve ekibini dünyaya sağlam bir şekilde döndürmeyi başaran tarihi Apollo 13’ün kaptanı Jim Lovell ve 1983 yılında Challenger uzay mekiğiyle uzaya giden ilk Amerikalı kadın unvanına sahip Sally Ride Louis… Bu üç uzay insanı, Louis Vuitton’un “Core Values” (Temel Değerler) kampanyası için kamera karşısına geçti. Bu reklam kampanyası ile insanın ay’ı fethetmesinin 40’ıncı yılı kutlanıyor.

Mekan Kaliforniya Çölü. Gökyüzü parlak. Ay pırıl pırıl. Kamyonetten ay’a bakarken astronotların gözlerinden yaşadıkları sıradışı anılar geçtiğini tahmin ediyorsunuz.

Louis Vuitton, basın ve dijital reklam kampanyasıyla eşzamanlı olarak Buzz Aldrin, Jim Lovell ve Sally Ride’ın uzay tecrübelerinin yaşamlarını nasıl değiştirdiğini anlatacakları ve Annie Leibovitz’in fotoğraflarının yer alacağı www.louisvuittonjourneys.com web sitesini de yayına soktu.

Paylaş