Bayram üzeri yararlı bilgiler

İnsan kaynaklarına ilişkin konuların nedense hep şirketlerde işlenmesi gerektiği düşünülür. İnsan şirketteyse insan kaynağı olarak kabul görür.

Bense nedense nereye baksam bir insan kaynakları konusu görüyorum.

Bazılarınızın bizi bize anlatan araştırmaları kullanmamdan hoşlanmadığının farkındayım. Hep “iyiyiz, en güzel biziz” gibi yaklaşımlara itibar ettiğimizin de farkındayım. Ama araştırmalar böyle göstermiyor.

Canınızı sıkan araştırma sonuçlarını vermeye devam edeceğim. Bizi bize anlatan araştırmalara bayılıyorum. Hangileri mi? Şunlara ne dersiniz;

Türk erkekleri, erkeklerin ağlamayacağına inanıyor.

Türk kadınları, kocalarının kendilerini dövmeye hakkı olduğunu düşünüyor.

Nüfusumuzun yarısı sigara tiryakisi.

Bu arada Türk erkeklerinin yarısı el kremi kullanıyor.

AB’ye girelim ama evin reisi mutlaka erkek olsun diye diretiyoruz.

Değişik değil mi…

Kadın Neden Dövülür

Sekiz binden fazla evli kadın üzerinde yapılan bir araştırmaya göre Türk kadının yüzde 39’u kocasının haklı nedenlerle kendisini dövdüğüne inanıyor. Avrupa Birliği (AB) fonuyla desteklenen Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, kadınlar şu gerekçelerle kocalarının kendilerini dövebileceklerini düşünüyor.

√ Kadın evde yemeğin altını yakarsa koca dövebilir

√ Kadın, kocasının görüşlerine karşı çıkar bu görüşlerin aksini savunursa kocası onu dövebilir.

√ Kadın alışverişe çıkar ve yerli yersiz harcama yaparsa kocası onu dövebilir.

√ Kadın çocuklarını ihmal ederse kocasından dayak yiyebilir.

√ Kadın kocasıyla cinsel ilişkiye girmeyi reddettiğinde kocası onu dövebilir.

Erkek Ağlamaz

Toplam 68 ülkede yapılan bir başka araştırmanın bulgularını da daha detaylı paylaşacağım sizlerle; Türkiye’de AGB Anadolu AŞ ve BMRB (British Market Research Bureau) ortaklığı ile gerçekleştirilen TGI Türkiye Araştırması 15 yaş ve üzeri, kentli 20 bin kişi ile yüz yüze ve yaklaşık 3 bin soru sorularak gerçekleştiriliyor. Araştırma, tüketicinin farklı sektörlerdeki tüketim eğilimlerinin; boş zaman etkinliklerinden ilgi alanlarına, yaşam biçimlerinden medya tüketimine kadar, tüketimi belirleyen tüm unsurların analizi ve raporlanmasında kullanılıyor.

Türk erkeklerinin yarısı ‘Erkek adam ağlamaz’ görüşüne ‘kesinlikle’ katılıyor.

Tüm erkekler içinde ‘erkek adam ağlamaz’ görüşüne ‘kesinlikle’ katılanların yüzde 47’si el kremi/losyonu kullanıyor.

Tüm kişiler içinde, kendini ‘iyimser’ olarak tanımlayanların yüzde 64’ü şiddet ve suç işlemekten endişe duyuyor.

Alışveriş yaparken her kuruşun hesabını yaptığını söyleyenlerin ancak yüzde 29’u için fiyat alışveriş yapılacak yer seçiminde önem taşıyor.

Alışverişte her kuruşun hesabını yaptığını söyleyenlerin yüzde 15’i alışverişe çıktığında vitrinde görüp daha önce aklında olmayan bir şeyi oracıkta satın alıyor.

AB’ye Girelim Ama Evin Reisi Erkek Olsun

Kentli nüfusun yüzde 61’i AB’ye  girişi destekliyor. Erkeklerin yüzde 65’i, kadınların ise yüzde 57’si üyelikten yana.

Tam zamanlı işlerde çalışanların yüzde 66’sı, yarım zamanlı işlerde çalışanların yüzde 62’si ve işsizlerin ise yüzde 59’u AB’ye girmeyi destekliyor.

Türkiye’nin AB’ye girmesi gerektiğini düşünen erkeklerin yüzde 68’i ‘ailenin reisi erkektir’ diyor.

AB yanlısı erkeklerin yüzde 57’si ‘kadının yeri evidir’ görüşünde.

Türkiye’de erkeklerin yüzde 36’sı, kadınların ise yüzde 43’ü beş vakit namaz kılıyor…

Erkeklerin yüzde 64’ü, kadınların ise yüzde 66’sı imam nikahının da resmi nikah kadar gerekli olduğunu düşünüyor.

Türkiye’nin AB’ye girmesi gerektiğini düşünen erkeklerin yüzde 84’ü, kadınların ise yüzde 88’i dinin yaşamlarında önemli bir yeri olduğunu söylüyor.

Herkes Sigara İçiyor

Türkiye’de 18 yaş ve üstü kentli nüfusun yüzde 41’i sigara tiryakisi. Sigara içenlerin yüzde 64’nün ise evlerinde çocuk var. Yüzde 68’i erkek, yüzde 32’si kadın bu sigara tiryakileri 18 ve üzeri yaş grubunda kentli nüfustan yaklaşık 11 milyon kişiyi temsil ediyor.

Bu kişilerin yüzde 5’i günde iki paket ya da daha fazla miktarda sigara içiyor. Günde bir paket sigara içen yaklaşık 4 milyon kişi, 18 yaş ve üzeri sigara içen kentli nüfusun yüzde 37’sini oluşturuyor. Günde bir paketten az sigara içenlerin oranı ise yüzde 45.

Hayatımız Alışveriş

15 yaş ve üzeri 7.726.000 kişi her hafta alışveriş yapıyor. Bu kişilerin önemli bölümü çocuklu kadın; İngilizce bilen, meslek sahibi erkek; aile reisi…

Türklerin tüketim alışkanlıkları rasyonel değil. Dünyanın neresinde olursanız olun, market arabasını diğerlerine göre iki kat fazla dolduran birinin büyük olasılıkla Türk olduğunu düşünebilirsiniz.

İnsanlar sağlık, eğitim harcaması yapmıyorlar ama otomobil ve çok gelişmiş televizyon alıyor.

Temizlik görevlisi sokağı süpürürken bir yandan da cep telefonuyla konuşuyor. Türkiye’de insanlar imajlar dünyası üzerinden hareket ediyorlar.”

Hayata Gözlük

Türkiye’de 15 yaş ve üzeri kentli nüfusun yüzde 12.3’ü gözlük kullanıyor. Gözlük kullananlar tüm kişilere göre daha iyimser. Evin gıda ve temizlik ürünlerinin tümünü seçen kişi olma eğilimleri daha yüksek. Gıda ve temizlik ürünleri için alışverişe cuma günü gitme eğilimi yüksek. Yalnız yaşayan kişi ya da çocuksuz aile olma ihtimali yüksek. En ucuza satan yeri bulmak için dolaşmaktan kaçınmama ve her kuruşun hesabını yapma eğilimleri tüm kişilere göre daha yüksek. Türkiye’de gözlük kullananların cuma günü alışverişe gitme eğiliminin gözlük kullanmayanlara göre daha yüksek. Bütün dünyadaki trend cumartesi.

Kadınlar, trafik, parfüm, salça vs…

Bu araştırmaya katılan kadınların;

√ Yüzde 66’sı bugünlerde gazete okumuş.

√ Yüzde 21’i reklamların vaktini boşa harcadığı fikrine karşı.

√ Yüzde 24.7’sinin yaşadığı hanede otomobil bulunuyor. Ama sadece yüzde 7.9’unun ehliyeti var.

√ Yüzde 34’ü domates salçasını, yüzde 15.1’i ise tereyağını açık/markasız satın alıyor.

√ Yüzde 5.3’ü açık parfüm alıyor.

√ Yüzde 41.6’sı son üç ayda pazardan alışveriş yapmış.

√ Yüzde 2.5’i işportacılardan kitap almış.

Sinema Kepek Sorunu, Evcil Hayvanlar

15 yaş üstü kentli, evli ve çocuklu ev kadınları arasında yapılan araştırma sonuçlarına göre, Sarışın, kumral, kızıl olarak tanıdığımız kadınlar aslında esmer. Yüzde 40.9’unun saçının doğal rengi siyah. Yüzde 24.1’inin saçında kepek var. Yüzde 32’si güzellik ve bakım ürünlerine çok az harcama yapıyor.

Yüzde 8.5’i evinde hayvan besliyor; çoğunlukla kuş ve en az kedi. Evli kadınların zayıflama derdi yok. Sadece yüzde 11.7’si zayıflamaya çalışıyor. Tüm kadınlara göre zayıflama istekleri yüzde 13 daha az

Yüzde 92’si hiç sinemaya gitmemiş.

Bayramınız kutlu olsun.

Küçük not: Bayram macelarınız arasında insan kaynakları anekdotlarınız olursa bizlerle paylaşın. Memleketimden insan manzaraları yaratalım.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir