Başkan’ın bütün adamları

 

 

Demokrat Obama ile Cumhuriyetçi McCaine’in 4 Kasım seçimi öncesi verdikleri mücadele kıran kırana. Hemen her konuda mercek altındalar. Benim ilgimi İK çekiyor. Seçim İK’ya damgasını vurdu. İlk kadın ile ilk siyah başkan adayı… Derken yeni doğmuş bebeğiyle kürsüye çıkan başkan yardımcı adayı! Eğlenceli, renkli…

 

Bir de bize bakın! Kadın yok, renk hiç yok. Espriden eser yok! Korku var, öfke çok… Herkes birbirinin karbon kopyası. Tek fark parti tabelalarındaki isimler.

 

Amerikan seçimlerine İK tarafından bakılır mı diye düşündüm. Ortaya aşağıdaki gibi bir tablo çıktı. Zahmet edip  isimleri ezberlemeye kalkmayın sakın. Satır arasını okumanız yeterli. Kıssadan hisse çıkarmak serbest.

 

Obama, 2 yıl Los Angeles, Occidental College’a devam etti sonra Columbia Üniversitesi Siyasal Bilimler bölümünden mezun oldu. Harvard Hukuk Fakültesi’nde lisansüstü çalıştı. Aralarında özel ve kamu kuruluşlarının bulunduğu iş ortamlarında deneyime sahip. Sihirli kelimesi “değişim”. Kampanya boyunca gündeminde, enerji bağımlılığı, Irak Savaşı ve sağlık sistemi vardı. Nükleer silahlar, Pakistan, İran gibi konularda da görüşlerini sıklıkla bildirdi. Obama’yı bir orkestra yönetiyor. Ekibinde dikkat çekenler:

 

Stratejist – Gazeteci David Axeldorf: Değişime dair verdiği mesajları şekillendiren kişi. Kıdemli siyaset  Danışmanı – Anita Dunn: Mesajları siyasi uygulamayla  buluşturan kişi. Her şeyi – Reggie Love: Diyetine kadar  kadar her şeyden sorumlu. Aynı zamanda basketbol partneri. Siyasi Direktörü – Heather Higginbottom ülke içi gündemini şekillendirmekten sorumlu. Kampanya Finansmanı – Penny Pritzker: Hyatt oteller zinciri varisi. Bağış kraliçesi. Valerie Jarrett: Obama’nın beyninin yarısı diye  tanımlanıyor.

 

Ekonomi takımı: Paul Volcker (81) Princeton’da profesör. ABD Merkez Bankası eski Başkanı. William Donaldson (77), Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı. Laura D’Andrea Tyson (61), Clinton’ın Ekonomik Danışmanlar Konseyi eski Başkanı. Berkeley’de ekonomi profesörü. Morgan Stanley ve AT&T’nin yönetim kurulunda. Robert Rubin (69), Maliye eski Bakanı. Goldman Sachs’ın yönetim kurulu eski başkanı. Citigroup’a danışmanlık yapıyor. Lawrence Summers (53), Maliye Bakanlığı yaptı. Harvard Üniversitesi rektörüyken kadınların bilim alanındaki yetkinliklerini sorguladığı için şimşekleri üzerine çekti. Harvard’da ekonomi ve siyasal bilimler dersleri veriyor.

 

McCain Deniz Kuvvetleri Akademisi mezunu. Vietnam’da savaşmış, esir düşmüş. 1982’den beri siyasette. McCain daha çok ekonomi ve vergiler konusunda yapacaklarını anlattı. Dünyanın Saddamsız daha iyi olacağına, Irak’ta demokrasinin yeşereceğine inanıyor.

 

Ekibi kalabalık ve kuvvetli. Dış politikanın başında, Irak’ı Saddam’dan kurtarmaya ve “ülkeye özgürlük getirmeye” yeminli Randy Scheunemann var. Ulusal güvenlik eski kuşak ağır toplardan oluşuyor: Henry Kissenger, Richard Armitage, Colin Powell ve Brent Scowcroft… William Kristol ve Robert Kagan da McCain’e danışmanlık yapan muhafazakar grubun önde gelen isimlerinden.

 

Diğer isimler arasında Ford şirketinin uluslararası yönetiminin başkan yardımcısı Stephen E. Beigun, baba oğul  Bushlara danışmanlık yapmış Richard S. Williamson, Brooking Enstitüsü’nün kıdemli üyesi Peter W. Rodman bulunuyor. Ekonomi takımı Obama’nınkinden daha genç. Douglas Holtz-Eakin (50), Kongre bütçesini yönetti. Meg Whitman (52), eBay’in eski CEO’su. McCain, “tanıdığım en akıllı 3 kişiden biri” diye nitelendiriyor. John Taylor (61), Stanford ekonomi profesörü. Hazine dış ilişkiler müsteşarıydı. Carly Fiorina: (54) HP-Compaq birleşmesini yönetti. 2005 yılında koltuğunu terketmek zorunda kaldı.

 

Onların İK’sı işte böyle. Dileyen bizimkine de baksın. Ben geçmiş seçimlerde de Mart 2009’daki yerel seçimlerde de siyasetteki liderlerin İK’larına baktım. Bir şey göremedim. Ekip ruhu yerine çıkar ruhu, uzmanlık yerine genel geçer bilgiler, gelecek yerine geçmiş, plan yerine kaos vardı

 

Mazotu 1 YTL’ye, elektriği bedavaya verene, ÖSS’yi kaldırana kimse hesap sormadı. Kadrolar ve bilgi yerine lider yarıştı. İK dün de yoktu bugün de yok.

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *