Aura’nız Var mı, Varsa Parlıyor mu?

İyi bir yönetici, iyi bir lider, iyi bir politikacı, iyi bir konuşmacı, iyi bir kamu yöneticisi, iyi bir sporcu, iyi bir sanatçı uzmanı olduğu konuyu ne kadar iyi yönetiyorsa, iletişimini de o kadar iyi yönetebilmeli… İletişiminiz iyi değilse, yaptığınız iş ne kadar iyi olursa olsun ne yazık ki yeterince parlamıyorsunuz.

İletişimde ustalaşmak, bireysel marka olmak, yarattığınız bu markanın tanınan ve aranan noktaya ulaşması, bir gecede olacak iş değil. Bazıları öyle sansa ya da göstermeye çalışsa da doğuştan gelmiyor… Her duyduğunuza da inanmayın. Konu çalışmakla oluyor. Zaman ve emek, en önemli yatırım diyebilirim. Sakın bir “personal trainer” moda söylenişiyle P(i)T(i) tutarım kaslarımı uzatır, şişirir, inceltir diye düşünmeyin. İletişimde “fit” olmak için size bir yön tutan kadar sizin de çalışmanız gerekiyor.

Bu arada, size kötü haber, iletişim nankördür. Yenilenmeyi ve gelişimi bıraktığınız an, kendinizi olmak istediğiniz yerden uzakta bulabilirsiniz.

Ne giydiğinizden ne yediğinize, yapmayı tercih ettiğiniz spordan hobilerinize sizi siz yapan unsurlar ve hedef kitlenize verdiğiniz mesajlar, bunları aktarma üslubunuz, sosyal medya paylaşımlarınız vb. bireysel imajınızın yani “iletişim auranızın” kodlarını oluşturuyor. Bir kötü haberim daha var; aslolan içerik! Ne iş yapıyorsanız, içeriğiniz iyi olacak. Yoksa yaldız çabuk dökülüyor.

İndeks İletişim İçerik alt markalarından biri “İndeks Medya İlşkileri” ve “İndeks Akademi”. Uzun zamandır kapalı devre vermekte olduğumuz “Bireysel Konumlandırma ve Menajerlik” hizmetini açtık. Yaygınlaştırıyoruz. İşin başında tahmin edeceğiniz gibi ben geliyorum. Ve tabii ki bu iş deneyimli eğitmenlerin özgün ve kişiye özel kurgusuyla hizmete dönüşüyor. Topluma mal olan ve veya toplumsal bir role soyunan bireyleri içerikleriyle iletişim yolculuklarına hazırlıyoruz.

Aslında bu hizmet bir keşif yolculuğu…

Göz önünde olan, kendi alanında uzmanlaşmış, kitleler üzerinde doğru etki bırakmayı hedefleyen birey olarak markanız; davranışlarınız, sözleriniz, dış görünümünüz, iletişim kurma şekliniz, kendinize, işinize ve ilişkilerinize kattığınız ve içeriğiniz değerler bütünüyle sizin resminiz. Bireysel marka oluşturma ve bunu yönetme süreci; kendinizi, benzersiz yanlarınızı, fark yaratan özelliklerinizi keşfetmenizi ve başarılarınızı bunlar üzerinden gerçekleştirmenizi sağlayan hizmetle anlamlanıyor.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir