ASTRONOTLARIN ÇOĞU TIP DOKTORUYMUŞ!

Dr. Yasemin Bradley

Kaynak : Vatan

“Amerika-Orlando’daki Kennedy Uzay Üssü’nden yeni döndüm; ayağımın tozuyla yazıyorum. Bu üssü gezince insan zekasına hayranlık duyuyorsunuz. Üs Orlando’ya otobüsle iki saat uzaklıkta. Buraya ıoo dolara gidebiliyor, üssü gezebiliyor, bir astronotla öğle yemeğine katılabiliyorsunuz. Böylece ben de bir astronotla öğle yemeği yeme ve diğerleriyle birlikte soru sorma fırsatı buldum.Emeldi Kaptan Jon McBride…

Astronot olmak için nasıl bir eğitim gerekiyor ?

Zorlu! Ben denizciydim örneğin. Özel sınavlardan geçerek almıyorsunuz. ıoo bin kişinin içinden seçiliyorsunuz. İçimizde tıp doktoru çoktur. Tıp doktorları bu alanda çok başarılı oluyor.

Astronotlar ne yiyor?

Özel paket yiyecekler. Dondurmamız bile özel. Su ve meyve suyunu içerken dikkatli olmalısınız. Pipetle çekip bıraktığınızda yer çekimi olmadığı için sıvı gelmeye devam ediyor çünkü… Havada uçuşan su damlacıkları düşünün…

Nasıl uyuyorsunuz?

Uyku torbalarımızın içinde. (Orada izlediğimiz filmde adeta tabut gibi birimlerde uyduklarını gördük.)

Astronotlar tuvaletlerini nasıl yapıyorlar?

Özel tuvalet kutularımız var. Yanlardan ellerinizi geçirip stabil kalabiliyorsunuz. Yoksa tuvaletinizi yaparken havada uçmaya başlarsınız, pek hoş olmaz! (Gülüyor)

Dünyaya uzaydan bakarken ne hissediyorsunuz?

Artık herhangi bir ülkeye ait hissetmiyorsunuz kendinizi… İnsanlığın bir parçası olarak görüyorsunuz ve insan olduğunuz için gurur duyuyorsunuz.

Uzayda dondurma keyfi

Apollo uzay gemilerinin ilk yolculukları için özel olarak üretilmiş bir dondurma var. -40 dereceye kadar dondurulup vakumlanarak kurutulmuş ve özel bir paketin içerisine yerleştirilmiş. Kuru ve dondurulmuş yiyecekler uzayda beslenmeyi kolaylaştırıyormuş. Astronotların en sevdiği yiyecek Şeker kaplı çikolata drajeler! M&M adlı bu drajeler Avrupa’da ve Amerika da hem küçüklerin, hem büyüklerin gözdesi. Size gösterilen filmde astronotları uzayda yol alırken havada uçuşan bu drajeleri balıkların yemi alması gibi kapmasını gülerek izliyorsunuz.

Abur cubura çözüm bulunmalı

Gezimde Amerikan yiyecek endüstrisinin yasa düzenleyicileriyle tanıştım. Aramızdaki konuşmalar aynen şöyleydi:

“Paket boylarınızı küçültün. Paketleriniz çok büyük. Tek top dondurma istiyorum, benim ülkemde üç iri topa denk gelecek miktarda dondurma veriyorlar. Ve tabii ki yiyorum! Pop-corn, cips paketi boyutları devasa, bunlara kısıtlamalar getirilemez mi? Bolluk fazla yemeye itiyor. ‘Obama fit bir başkan. Çıkıp televizyonda hiç olmazsa çocuklara bazı önerilerde bulunsa etkili olmaz mı dersiniz?”

– ‘Artık buna bir çözüm bulmaya uğraşıyoruz.’

Paylaş