Yönetici maaşlarında şeffaflaşma talebi

Yönetici maaşları artmaya devam ederken bu konuda yapılan eleştiriler de artıyor. Sermaye Piyasası Kurulları tarafından yapılan yasal düzenlemelere rağmen ABD başta olmak üzere birçok ülkede yönetici maaşları ile ilgili şeffaflaşma talepleri devam ediyor.

NewYorkTimes’ın bir haberine göre; ABD Sermaye Piyasası Kurulu’nun açıklanmasını istediği belgelere bakarak ücret ödemelerine ilişkin bilgileri derlemeye çalışmak eskisi kadar zor olmasa da hala anlaşılması güç bulunuyor.

Eskiden kasıtlı gizlemeler vardı

Yönetici ücretlerin eleştirilenlerin başında eskiden maaş danışmanı olarak çalışan Graef “Bud” Crystal geliyor. Crystal, 1980’lerden sonra kurumlaşmasına yardım ettiği uygulamaların birçoğunu kıyasıya eleştirmeye ve Fortune, Bloomberg New gibi medya kuruluşları için yönetici ücretlerinin analizini yapmaya başlamıştı. Crystal’in ifadelerine göre geçmişte, açıklanan rakamlarda bir düzen veya mantık olmadığı için hissedarların çoğu zaman kafası karışırmış. Crystal, 1981′den 1997′deki ölümüne kadar Coca- Cola’nın icra başkanı olarak görev yapan Roberto Goizueta’nın aldığı ücret hakkında 1980’lerin sonunda, Fortune dergisi için bir makale kaleme almış. Crystal, “Yılda 800 bin dolar maaş aldığını gösteriyordu. Fakat 15 sayfa kadar sonra, hisse opsiyonu olarak 56 milyon dolar daha aldığı görülüyordu. Tek fark, hisse ödemesinin rakam yerine yazıyla belirtilmiş olması ve o yüzden kolayca gözden kaçmasıydı. Sizin anlayacağınız ortada kasıtlı bir gizleme vardı” diyor.

Yazının devamı için tıklayınız.