Türkiye’in en değerli markaları

Türkiye’nin en değerli markaları listesi yayınlandı. 100 markanın değerlendirmeye alındığı araştırmada toplam marka değeri 3,9 milyar dolara yaklaşırken Türkiye’nin en değerli markası da önceki yıl olduğu gibi 2013’te de Türk Telekom oldu.

Marka değeri ne ifade ediyor?

Marka değeri ile piyasa değeri çoğu zaman birbirine karıştırılır. Piyasa değeri halka açık şirketlerin borsadaki yatırımcılar tarafından belirlenen değerini ifade ederken marka değer, satışlar içerinde markaya ait payı ifade eder. Bugün özellikle Amerika’daki şirketlerin marka değeri piyasa değerlerinin yarısına d kadar ulaşabiliyor. Marka değerini belirleyen en önemli unsur ise o markanın geleceğine dair beklentiler oluyor. Müşterilerin daha fazla tercih ettiği, daha fazla bedel ödemeyi kabul ettiği, sadakat gösterdiği ve çevresindeki insanlara tavsiye ettiği markaların değeri ise diğerlerine göre daha yüksek oluyor.

Uluslararası marka değerlendirme şirketi Brand Finance geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin En Değerli Markaları” listesini yayınladı. 8 yıldır bu araştırmayı yapan şirket aynı zamanda dünyada da benzer araştırmaları yapıyor.

Araştırmanın 2013 yılı sonuçlarına göre, değerleme yapılan 100 markanın toplam marka değerinin 30 milyar 849 milyon dolara ulaştığını görüyoruz. Türk Telekom, geçen yıl olduğu gibi bu yılda ilk sırada yer alıyor. 2 milyar dolar marka değerine sahip olan Türk Telekom’u Akbank ve Türk Hava Yolları takip ediyor.  Listedeki ilk 20 şirketin çoğunun borsaya kote olduğunu da hatırlatmakta fayda var. İşte o şirketler:

1. Türk Telekom

Beş yıldır ilk sırada. Geçen yılla kıyaslandığında marka değeri 380 milyon dolar düşse de…

Yazının devamı için tıklayınız.