Şirket performansı nasıl artar?

Bir şirketin performansının artırılması için çeşitli yöntemler mevcut. Şirket çalışanlarının yetkinliklerinin keşfedilerek birleştirilmesi ve geliştirilmesi bu yolda önemli bir adım. Performansı artırmak için çalışanlarınızın yetkinliklerinin başarılı şekilde birleştirilmesi gerekir. Bu yetkinlikler çeşitli şekilde birleşerek gelişebilir. NLP uzmanı John Seymour’ın performans artırmak için önerdiği model de bu yöntemlerden biri. Seymour’a göre; organizasyonlar, başarılı ve fark yaratan çalışanlarını model almalı. Model alınan kişilerin özelliklerini tüm çalışanlara yayarak, hem bireyin, hem de organizasyonun performansını artırmalı.

İnsan kaynakları departmanı yoluyla uygulanacak model şu şekilde işliyor:

• Organizasyonda gerek duyulan, projeleri zamanında bitirmek, bütçeye uymak gibi temel ihtiyaçları belirleyin. Daha sonra, bu ihtiyaçlara ulaşmak için gerekli olan yetkinlikleri tanımlayın.

• Organizasyonun ihtiyacı olan yetkinlikler ortaya çıktıktan sonra, bu yetkinliklere sahip, şirketin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan, projeleri zamanında teslim eden vb. çalışanlarınızı belirleyin. Bu işlemi yaparken, çalışanlarla yapılan görüşmeler, performans değerlendirme sonuçları gibi mümkün olduğu kadar çok kaynaktan yararlanın.

Şirket performansını artırmanın yollarının tamamını ve başarıya giden yolda size ya da okurlarınıza eşlik edecek pek çok öneriyi İçerik Fabrikası’ndan okuyabilirsiniz.