Piramitlerin Gölgesinde, Mısır’a Yolculuk

Kitapları 12 dilde yayınlanan ve onlarca coğrafyada kendine yer bulan Nedim Gürsel; son kitabı “Piramitlerin Gölgesinde, Mısır’a Yolculuk”u da yayımlayarak adını bu alanda bir kez daha duyurdu. İndeks Konuşmacı Ajansı’nın da değerli bir üyesi olan Gürsel’in bu kitabını sizlerle paylaşmak istedim. İlginizi çekeceğini umuyorum.

 

 “Nedim Gürsel firavunlar döneminden günümüze, eski Mısır mitolojisinden Nobel Ödüllü yazar Necip Mahfuz’un Kahire’sine doğru eşsiz bir yolculuğa çıkarıyor okuru. Dinsel inancın kaynağını araştırıp sorgularken Nil Nehri boyunca eski uygarlıkların izini sürüyor.”

Gize’nin soluk renkli topraklarına ayak basıp devasa taşların üzerinde parmaklarınızı gezdirirken soluğu piramitlerin gölgesinde alıyorsunuz Nedim Gürsel’in sayfalarını karıştırınca.

Flaubert, Pierre Loti gibi ünlü Fransız yazarların penceresinden sfenksleri seyredince, heybetli heykelin gözlerinde firavunun şiddetini görüyor gözleriniz. Henüz siz şaşkınlığınızı üzerinizden atamamışken sfenksler birden konuşmaya başlıyor sizinle, Gürsel’in kaleminden.

Duvar resimleri, hiyeroglifler ve kabartmalar ile yazarın da deyimiyle ölüler evrenine seyahate çıkıyorsunuz.

Mika Waltari’den Necip Mahfuz’a farklı pencerelerden eski Mısır dünyasına uzanıyor; kendinizi, kâh bir çölde, Krallar Vadisi’nde rüzgâr esintisiyle bacaklarınıza kum tanecikleri çarparken, kâh Kahire’de bir kahvede çaydanlık tıkırtıları ve dünyanın dört bir yanından gelen insanların sesleri arasında kaybolurken buluyorsunuz.

Gerek Akhenaton’un kanla sulanmış Nil coğrafyasında barış ve inanç mücadelesini anlatırken, gerekse büyülü efsaneler ve iddialı rivayetlerle okuyucusunu sarsmaktan geri kalmayan yazar, bir gezi yazısının da böylesine çarpıcı olabileceğini gözler önüne seriyor.