Maviyi seç, yatırımı kap

Yapılan incelemeler isimlerinde renkleri kullanan şirketlerin daha fazla yatırım aldığını gösteriyor.  İsimlerinde “mavi” geçen şirketler ise çok yatırım çekenler oluyor.

Kendin yap-pişir tarzı gıdalar üreten ABD’li Blue (Mavi) Apron şirketi bir süre önce 50 milyon dolarlık yatırım aldığını açıkladığında bazı sorularda sorulmaya başlandı. Tabii en baştaki “Şirketlerin en çok tercih ettikleri renk hangisi?” oldu.

Blue Apron şirketi tanıtımında başlık olarak “Brown (Kahverengi) Apron: Taze Malzemeler, Orijinal Tarifler, Evinize Haftalık Olarak Gelsin” yazsını kullansaydı 50 milyon dolar yatırım çekebilecek miydi?

Bu şirkete yatırım yapanlara (Stripes Grup, Bessemer Venture Partners veya First Round Capital) rengin kararlarında etkili olup olmadığını sormadık. (Muhtemelen olmamıştır.)

Yine de Dow Jones Venture Source’a göre Blue Apron bir trendi yansıtıyor: 1992 yılından bu yana kurulan ve girişim şirketlerinden finansman alan 956 şirketin yüzde 25’den fazlası “mavi” ismini kullanmayı tercih etti. Bu renk tercihi en yakın renk tercihini dahi açık ara farkla geçiyor.

Yazının devamı için tıklayınız.