Kitleler Aç, Gençler Tübeküloz, Yaşlılar Demans

7 Nisan Dünya Sağlık Günü’ydü. Sessiz sedasız geldi geçti. Sağlık alanında sürekli gelişmelerden ve veya teknolojik  atılımlardan konuşup duruyoruz. Oysa durum, ifade ettiği gerçekler açısından iç açıcı değil. Dünyanın sağlığını birkaç başlıkta özetlemek gerekirse; yeterince beslenemiyoruz, demans ve Alzheimer ile tüberküloz vuruyor, opioid ve benzer uyuşturucular tek kelimeyle can alıyor. Dikkatimi çeken bu araştırma verisini paylaşmak istedim, başlık sağlığın önündeki engelleri yalnızca hastalık olarak koyup kenara çekilmemiş. Bir de Trump var diyor… Bakın nasıl;

Dünya üzerinde 800 milyon kişi sağlıklı beslenme standardından uzak. Dünya zenginleşirken, daha az besleniyor. Ne paradoks değil mi?

Gallup bir araştırma yapmış; “Son 12 ay içinde yeterince yiyecek alacak paranızın olmadığı zamanlar yaşadınız mı?” diye sormuş. Yüksek gelir grubu ülkelerinin yüzde 10’u, ortalama 100 milyon kişinin yiyecek bulmak konusunda güvensizlik yaşadığı ortaya çıkıyor. Oysa uluslararası sürdürülebilir hedeflerden biri 2030 yılına kadar açlıktan kurtulmak. Sanırım bu hedeften çok uzaktayız.

Opioid denen haşhaştan elde edilen yaygın olarak ağrı kesici ve rahatlamak gibi basit görülen nedenlerle kullanılan bağımlılık yapan ilaç türü, ABD’nin en büyük belası. Her gün 175 kişinin ölümüne neden oluyor. Bu nedenle son 15 yılda sakat doğan bebeklerin sayısının 4’e katlandığı ifade ediliyor. Süper gücün süper sağlık sorunu, dünya sağlık istatistiklerini de etkiliyor.

Demans ve tüberküloz her yıl 1 buçuk milyon can alıyor. Demans ve Alzheimer daha popüler hastalıklar olarak karşımıza çıkıyor, medyanın odağına girebiliyor, daha fazla konuşuyoruz. Oysa konuşmayı unuttuğumuz ya da safça öldüğünü sandığımız tüberkülozla yeterince mücadele etmiyoruz. Tübeküloz tehlike olmaya devam ediyor. Demans için yapılan harcama tüberkülozun 3 katı. Hatırlatmakta fayda var biri gençleri diğeri yaşlıları vuruyor. Tüberküloz  az gelişmiş ülkeleri, demans ve Alzheimer gelişmiş ülkeleri vuruyor.

Dünya sağlığı için yapılan harcamalarda dengesizlik gözleniyor. 157 milyar dolarlık genel fonun yalnızca 5.6 milyar doları gelişmekte olan ülkelerin sağlık sorunları için harcanıyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın şu ünlü kesintilerinden sağlık da etkilenecek. Trump küresel sağlık harcamalarını yüzde 24 oranında tırpanlayacağını açıkladı. (13.6 milyar dolardan 10 milyar dolara inmesi söz konusu)  Dünya sağlığının bu darbeyle sarsılacağını söylememe gerek var mı… Liderlik böyle zamanlarda anlamlı oluyor herhalde.

 

Kaynak: ilgilenenler için konuyu daha derinlemesine okuyabilmeleri açısından

5 stunning facts about world health