İnternette patron değişiyor

ABD’de ardı ardına patlayan istihbarat skandallarının dünyada yol açtığı depremin ardından Brezilya’da, internetin geleceğinin tartışılacağı bir küresel konferans düzenlendi. ABD’nin internet üzerindeki kontrolünü gevşetmeyi kabul etmesi, daha geniş bir tartışma ortamına zemin hazırladı.

ABD istihbaratının internet kullanıcılarını kapsamlı bir şekilde takip ettiğinin ortaya çıkmasının ardından Brezilya gibi bazı ülkelerden yoğun tepkiler gelmesi üzerine Washington geri adım attı ve internet adreslerinin teknik altyapısını koordine eden İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu’nun (ICANN) kontrolünü devretmeyi kabul etti.

Brezilya’nın Sao Paulo kentinde düzenlenen Net Mundial konferansında siber güvenlik, mahremiyetin ve ifade özgürlüğünün korunması gibi konuların yanı sıra gelecekte internetin nasıl yönetileceği de görüşüldü. Konferansa Çin, Küba ve ABD de dahil pek çok ülkenin yetkilileri katıldı. Ancak görüşmeler, internet şirketleri, akademisyenler, teknik uzmanlar ve internet kullanıcılarını temsil edilen örgütler arasında eşit düzlemde gerçekleşti.

Yazının devamı için tıklayınız.