IMF’den ince ayar

Wall Street Journal, IMF’nin yıllık ekonomik görünüm raporunda TC Merkez Bankası’na sert bir “sitem” yönelttiğini savunurken “en keskin eleştiri”nin ise Merkez Bankası’nın politika çerçevesine yöneltildiğini öne sürdü.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yıllık ekonomik görünüm raporunda TC Merkez Bankası’na “kendini toparla” mesajını verdiği yorumları yapılıyor. Wall Street Journal gazetesi, IMF’nin eleştirileri için “Uluslararası Para Forumu’nun yumuşak diplomatik söyleminde bile Türkiye Merkez Bankası’na oldukça sert bir sitemi bulunuyor” dedi.

ABD’nin borsa ve iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal, IMF’nin eleştirilerine, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya, adeta tırmanan enflasyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olmak için faiz oranlarını artırmasının acil bir “öncelik” olduğunu söyleyerek başladığını kaydetti.

Haberde bu bağlamda IMF’nin “yüksek kredi büyümesi, inatçı yüksek enflasyon ve genişleyen ticaret ve finansman açığının reel politika faizlerini gerektirdiğini” söylediğine dikkat çekildi.

Bunun ardından IMF’nin, sermaye kaçışlarına karşı Merkez Bankası’nın kendi döviz rezervlerine fazla dayanmasını da eleştirdiğini belirten gazete, Türkiye’nin, birçok yükselen ekonomiler gibi yabancı yatırımcıların paralarını yoğun bir biçimde geri çekmeleri nedeniyle zayıflamış olan bir para birimiyle enflasyonla mücadelede zorlandığı görüşünü de dile getirdi.

WSJ, ancak IMF’nin “belki en keskin eleştirisinin Merkez Bankası’nın politika çerçevesine yöneltildiğini savunurken de “Türkiye Merkez Bankası’nın politika çerçevesi, açıkça karmaşık, birçok hedefi var ve kendi yetkisini de zedeliyor” sözlerini kullandı.

Kaynak:

Hürriyet Gazetesi

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/24867005.asp