Google Glass’la ameliyat

Ohio’lu doktorlar, Google Glass’ın özelliklerini bir ameliyatla canlı olarak gösterdiler. Ohio Şehir Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde Google Glass kullanarak bir bakış açısı yaratıldı ve bu sayede ilk kez bir ameliyatta uzak mesafedeki meslektaşlar eşzamanlı olarak bir araya geldi.

Ohio Şehir Üniversitesi Spor Cerrahisi Bölümü Başhekimi Dr. Christopher Kaeding; “Heyecan duyduğumuz bu yeni teknoloji hastalarımızın günlük bakımına dahil olmamızı ve yeni keşifler yapmamızı sağlayacak. Projenin parçası olmak bir ayrıcalık. Dürüst olmak gerekirse, ameliyathanede bir kez taktıktan sonra cihazın kafamda olduğunu bile unuttum. Sorunsuz bir biçimde çalıştı ve son derece uyumluydu” dedi.

Google Cam’de geleneksel gözlük benzeri bir çerçeve bulunuyor. Fakat gözlük camı yerine,  sağ gözünüzün önünde küçük bir cam blok bulunuyor. O cam blok aslında basit bir ses komutuyla harekete geçen ve herhangi başka bir ana bilgisayarda var olan kullanıcı bilgilerini çekmenize izin veren bir bilgisayar ekranı…  Cihaz ön tarafına eklenmiş bir kamera sayesinde görüntü alıyor ve bunların hem fotoğrafını hem de videosunu çekmenizi sağlıyor.

Keeding’in meslektaşı Dr. Robert Magnussen de ameliyatı Ohio Şehir Üniversitesi, Tıp Bölümü’ndeki ofisinde diz üstü bilgisayarından öğrencileriyle birlikte takip etti. Tıp Fakültesi’nde ikinci senesini dolduran ve ameliyatı uzaktan izleyen Ryan Blackwell; “Tıp öğrencisi olarak bu teknolojiyi paylaşma fırsatını yakalamak gerçekten heyecan verici. Sadece tıp eğitimi için değil, doktorların uzaktan bu cihazı kullanabilmesi açısından da önemli bir teknoloji. Kullanımının yaygınlaşırsa tüm dünyada hasta bakımı açısından çok büyük gelişmeler yaratabilir” ifadesini kullandı.

Google Glass’la gerçekleştirilen ilk ameliyat: http://www.youtube.com/watch?v=wswmwn-hLJQ

Kaynak: http://osuwmc.multimedianewsroom.tv/story.php?id=663&enter=#sthash.3WfmUdOS.dpuf