Ekran, güler yüzleri çok sever

Akşam Gazetesi, 19 Ocak 2014

Ayla Algan, Alphan Manas, Kadir Çöpdemir ya da Gani Müjde gibi konusunda uzman birinin şirketinizde ya da okulunuzda konuşmasını istiyorsunuz. Ama seçiminiz doğru mu ya da nasıl ulaşacaksınız? Bu iş için kurulmuş Türkiye’nin ilk konuşmacı ajansı İndeks’in sahibi gazeteci Yaprak Özer, kurum ve kuruluşları, konuşmacılarla bir araya getiriyor. İyi bir konuşmacıda bulunması gereken özellikleri, ekrana çıkacak kişilerin sorulara nasıl cevaplar vermesi gerektiğini konuştuğumuz Özer, hangi ekran yüzü ve siyasi liderin iyi konuşmacı olduğunu anlattı.

Sorun, konuşmacı söylesin

Bir şirketin patronu ya da çalışanı “Bu sene bazı hedeflerimize ulaşmak için çalışma arkadaşlarımızın motivasyona ihtiyacı var. Takım ruhu konusunu ön plana çıkaracağımız bir çalışma yapmak için konuşmacıya ihtiyacımız var” diye talepte bulunuyor. Biz de neler konuşulmasını istediklerini öğreniyoruz. Bu bilgilerle portföyümüzde bulunan isimleri araştırıyoruz. Zaten, hepsi belli bir konunun uzmanı. Başvuran firmaya ya da kişiye en doğru içerikte konuşacak kişiyi sunuyoruz. Neye göre seçim yapmaları gerektiğini söylüyoruz.

‘Medya ilişkileri eğitimi’ bölümümüz de var. Bu konuda ağırlıklı olarak eğitmen benim. “Bir röportaj vereceğim iyi konuşmam lazım” diyen kişiye eğitim veriyoruz. Çünkü bunun için yalnızca iyi konuşmak ve güler yüzlü olmak yetmiyor. Kimi son söyleyeceğini başta söyler, kimi şakacıdır, bazen de kişinin üslubu sert olur.

Televizyonda çıkacaklara öneriler

Ekrana çıkacak kişi, dersini iyi çalışmalı. Doğru cevap vermesi çok önemli ama sınırlarını da bilmeli. Televizyona çıkmak stres yaratır hele de canlı yayın tecrübeniz yoksa. Canlı yayında sorulara nasıl cevap vermeli, her soruya cevap vermeli mi? Gazetecinin karşısına çıkan kişinin “Hayır, bilmiyorum” şeklinde cevaplar vermesi antipatik karşılanır. Televizyona çıktıysanız, sorumluluğunuz gazeteciye değil, izleyicilere karşıdır. Doğru düzgün cevap vermeyecekseniz ve hazır değilseniz belki o programa çıkmamanız gerekir. Bir sanatçı ya da iş adamı olabilirsiniz ama o ekranda bulunmanızın bir nedeni var. Gazeteci cevapsız bırakılmamalı, cevap verilemeyecekse de bunu netlikle ifade etmeliyiz. 
 

Avşar’ı beğenmeyen izlemesin

Saba Tümer, Beyazıt Öztürk, Okan Bayülgen gibi isimler yıllardır işlerini sürdürüyorsa işlerini iyi yapıyorlar demektir. Kimse kimseye o kadar uzun süre avans vermez. Okan’ın ciddi bir zekâsı var. Programına çıkacak kişi ürkebilir ama programına katıldım ve çok mutlu oldum. Sorduğu sorular çok akıllıcaydı. Beyazıt’ın programını arada izliyorum. Konuklarını neşeyle ağırlıyor, kendiyle ilgili çok güzel espriler yapıyor ki bu da ciddi bir meziyet. Bu yüzden de seviliyor. Saba Tümer’e bakınca çok neşeli bir kadın görüyorum. İnsanlar zaten gülmek istiyor, o da çok gülüyor. Acun Ilıcalı da çok samimi ve çok rahat. Şu ana kadar yaptığı projelerin çoğu çok güzel. Kendi sunmadığı projelerinin kurgusu ve zamanlaması da çok güzel.
Hülya Avşar’ı beğenmeyen seyretmesin. Ekrana yedi gün çıkabiliyorsa bu bir başarıdır. Kolay kolay kimse yedi gün o ekranı kimseye vermez. Enerjik biri. Allah vergisi çok güzel bir kadın, zaten ekran güzel yüzleri çok sever.

Başbakan Erdoğan’ın yeteneği Allah vergisi

Başbakan Tayyip Erdoğan, çok iyi bir hatip. Allah vergisi, doğuştan iyi bir iletişimci. Farklı kitlelere değişik enerjiler verebiliyor. Bülent Arınç da çok iyi konuşuyor. Diksiyonu ve cümle yapıları izlenmeye değer. Süleyman Demirel klasman dışı; çok zeki biri. Bu yaşında çok keskin zekâsı var. Geçmişte röportaj yapmıştım. Çok samimi olmakla birlikte son derece otoriter. Bilgiyle onu yumuşatabiliyorsunuz.

Kaynak: Akşam Gazetesi, Sibel Ateş Yengin, 19 Ocak 2014