Borsa İstanbul’da teknolojik devrim

Bölgesel bir güç olma hedefiyle teknolojik alt yapısını güçlendirmeye devam eden Borsa İstanbul, en ileri bilişim teknolojisi olarak nitelendirilen Birincil Veri Merkezi ve Veri Ekranı sayesinde dünya borsalarına eşdeğer bir teknolojiye kavuşuyor.

Dünya borsalarında ekranlar daha cezbedici ve yatırımcılara daha analitik bilgiler verme konusunda daha yetenekliler. Bu konuda uzun süredir çalışmalar yapan Borsa İstanbul, yatırımcıları teknoloji ile buluşturmaya hazırlanıyor. Dünya borsalarıyla eşdeğer bir teknolojiye ulaşmak için altyapı yatırımlarını hızlandıran Borsa İstanbul, bu yatırımların ilk meyvesini de aldı. Kısa bir süre sonra devreye girecek Birincil Veri Merkezi ve Veri Ekranı ile yakın zamanda yaşanan teknik arızaların önüne geçilmesini hedefleniyor.

Klasik analog teknolojiden dijital teknolojiye geçen Borsa’da 55 inçlik 36 tane ekranın bir araya getirilmesiyle oluşan yepyeni bir yapı kuruldu. Yapılan bu çalışmalarla kısa bir süre sonra Borsa seans salonu yepyeni bir veri ekranı ile yatırımcıların karşısına çıkacak. Bu ekran aracılığıyla 2 tane temel senaryo uygulanacak. Bir taraftan Borsanın ürettiği veriler çok çeşitli şekillerle ve değişik grafiklerle ekranlara yansıtılırken diğer taraftan da dünyanın önde gelen borsalarının ve finans merkezlerinin verileri de ekranlara yansıtılacak.

Yazının devamı için tıklayınız.