Yeni Nesil Tarım

tarim

Son yıllarda gıda fiyatlarının “yüzde 100” oranında artması, gözlerin tarım alanına çevrilmesine neden oldu. Birleşmiş Milletler, 2050 yılında dünya nüfusunu 9,1 milyara ulaşacağını öngörüyor. Buna bağlı olarak tarım sektörünün ürettiği gıdanın dünya nüfusuna yetmeyeceği belirtiliyor. Gelecekte, bugün ürettiğimiz gıdaların yüzde 70’inden daha fazla bir oranda gıda üretmemiz gerekiyor. Bu gerçeklerden hareketle bilim insanları ve yeni nesil girişimciler gözlerini farklı fiziki coğrafyalara çevirdi. Ve sıkı durun demek istiyorum, geleneksel tarım alanlarından denizlere ve yer altına iniyoruz ve veya çıkıyoruz… Yeni nesil tarımın geldiği noktayı iki örnekle resmetmek istiyorum:

Yeraltı tarımı

Londra’nın güneyinde yer alan Clapham’daki yer altı çiftliği bugüne kadar öğrendiklerimizi adeta yerle bir ediyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında 8 bin insanın korunabilmesine imkan sağlayan bir sığınak olarak inşa edilmesine karşın  hiçbir zaman kullanılmayan mekan, tarım alanına dönüştürüldü. “Growing Underground” adı verilen sığınak bir tarla olarak değerlendirilecek. Çiftlik, yerüstünden 33 metre derinlikte konumlanıyor.

Güneş değil LED, toprak değil su

“Hidroponik” yöntemle topraksız tarım yapılan yer altı çiftliğinde bitkiler toprağa alternatif, içinde minerallerin çözündüğü bir suda yetiştiriliyor. Güneşin vazifesini LED ışıklar üstleniyor. LED ışık ile aydınlatılmış çiftlikte yapraksı bitkiler ve yeşil baharat filizleri yetiştiriliyor.

Denize kurulu çok katlı tarım alanları

Hollanda’nın Rotterdam kentinde hidroponik ve dikey tarım teknolojilerinin kusursuz bir sentezi olarak toplamda 1200 metrekare büyüklüğündeki bir alanda hayat bulan ve “Floating Farm” adlı yöntemde 250-350 metrelik mavnalar üzerinde çiftlikler kurulacak. Her bir tarlanın üç katlı olarak tasarlandığı bu çiftliklerde ilk katta balık mezbahaları ve tuzdan arındırma noktaları, ikinci katta sebzelerin yetiştirileceği bitki korumalı seralar, üçüncü katta ise çiftliğe enerji sağlayacak olan solar paneller yer alacak.

(Kaynak: www.guzelyasa.com)